Blog

Blog

Home > Blog > Aborcja Czechy – opinie, cena i przygotowanie do zabiegu
9.02.2024

Aborcja Czechy – opinie, cena i przygotowanie do zabiegu

Legalna aborcja w Czechach jest możliwa na życzenie kobiety do 12 tygodnia ciąży. Usunięcie ciąży na życzenie oznacza, że o wykonaniu aborcji decyduje pacjentka bez konieczności podawania powodu. W Polsce aborcja nie jest legalna, dlatego wiele kobiet decyduje się na zabieg aborcji w Czechach. Usuwanie ciąży (tzw. terminacja ciąży) jest możliwe na kilka sposobów. Bardzo popularna jest metoda wykonywana za pomocą tabletek wczesnoporonnych (aborcja farmakologiczna) lub za pomocą próżni (aborcja próżniowa).

Aborcja farmakologiczna i aborcja próżniowa – różnice

Zabieg usunięcia ciąży za pomocą tabletek poronnych jest najmniej inwazyjną metodą aborcji. Pacjentka przyjmuje leki (mifepriston i mizoprostol), które powodują zatrzymanie rozwoju ciąży i wydalenie tkanek ciążowych przez organizm. Tabletki poronne wpływają na czynności hormonalne jajników, a dokładnie progesteron, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Dochodzi do objawów, których organizm doświadcza również przy samoistnym poronieniu. Aborcja farmakologiczna jest możliwa do 12 tygodnia ciąży.

Z kolei przerwanie ciąży za pomocą aborcji próżniowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Polega na wprowadzeniu do macicy rurki, która pod ciśnieniem wysysa jej zawartość, tj. tkanki ciążowe. Zabieg usuwania ciąży za pomocą próżni jest możliwy również do 12 tygodnia ciąży. W późniejszym okresie ciąża może być usunięta jedynie w sposób chirurgiczny.

Przerwanie ciąży w znieczuleniu ogólnym – jak przygotować się do zabiegu usunięcia ciąży?

Przede wszystkim należy ustalić dokładny wiek ciąży, ponieważ od tygodnia ciąży zależy w dużej mierze obrana metoda. Zabieg usuwania ciąży metodą aborcji farmakologicznej może odbywać się w domu pacjentki i nie wymaga specjalnego przygotowania. Aborcja w Czechach umożliwia skorzystanie w kliniki aborcyjnej, co pozwala zdecydować się na usuwanie ciąży w znieczuleniu ogólnym za pomocą zabiegu aborcji próżniowej. Ten zabieg jest bardzo szybki i w 100% skuteczny. Na 5 godzin przed zabiegiem nie należy jeść ani pić. Ważne jest też, aby znać swoją grupę krwi i zabrać ze sobą potrzebne w trakcie oraz po wykonanym zabiegu rzeczy, tj. podpaski, koszulę do kolan, ręcznik i klapki.

Usuwanie ciąży w Czechach – opinie pacjentek

Zabieg usunięcia ciąży w Czechach cieszy się popularnością w związku z tym, że zgodnie z czeskim prawem aborcja jest w tym kraju legalna. W pierwszych 12 tygodniach, a w uzasadnionych przypadkach nawet do 24 tygodnia ciąży nie grozi kobietom odpowiedzialność karna i konsekwencje prawne w związku z usunięciem nieplanowanej ciąży w klinice aborcyjnej.

Zabieg aborcji w Czechach jest dużo bezpieczniejszą opcją niż nielegalne aborcje w tzw. podziemiu, czyli w nielegalnych miejscach w Polsce. Zabieg najlepiej wykonać w profesjonalnych ośrodkach, takich jak klinika aborcyjna, w których pracuje wykwalifikowany personel. Kliniki ginekologiczne cieszą się bardzo dobrą opinią pacjentek, które czują się w nich zaopiekowane. Pracownicy czeskich klinik aborcyjnych mówią po polsku, co bardzo ułatwia komunikację. Kobiety mają w nich dostęp do rzetelnych informacji, a kliniki oferują szeroki zakres zabiegów ginekologicznych, takich jak terminacja ciąży, usuwanie zmian i polipów, zabieg sterylizacji, labioplastyka, hymenotomia itp. Personel kliniki aborcyjnej może polecić również skuteczną metodę antykoncepcji po zabiegu aborcji.

Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży? Aborcja w Czechach

Koszt usunięcia ciąży w Czechach może zależeć od wielu czynników, takich jak wybrana klinika, rodzaj zabiegu i ewentualne dodatkowe procedury medyczne. Przeciętnie jednak zabieg usunięcia ciąży w Czechach metodą próżniową kosztuje ok 2100 zł. Czeskie kliniki oferujące usługi aborcyjne są zazwyczaj dobrze wyposażone i przestrzegają wysokich standardów medycznych. Warto wcześniej dokładnie ustalić koszty związane z procedurą aborcji i zapytać o wszystkie wątpliwości i leki, np. co przed zabiegiem należy jeść, czy zabiegowi towarzyszy zakaz palenia papierosów, czy aborcja nie przyspiesza menopauzy, jakie są możliwe skutki uboczne itp. Aborcja w Czechach metodą próżniową to z pewnością droższa opcja. Niejedna klinika ginekologiczna w swojej ofercie ma również tabletki wczesnoporonne, których koszt wynosi ok. 500–700 zł. Przy usunięciu ciąży w klinice w Czechach musimy liczyć się także z kosztami dojazdu, podczas gdy tabletki poronne możemy zażyć w domu. Z kolei zabieg przerwania ciąży metodą próżniową jest w 100% skuteczny i jesteśmy pod obserwacją wykwalifikowanego personelu. Dlatego decyzja w tej sprawie jest indywidualna.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

„Największym skarbem dla człowieka jest zdrowie.”

Symonides z Keos

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe