Blog

Blog

Home > Blog > Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?
3.06.2022

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach? Gdzie szukać informacji o zabiegu i ile to kosztuje?

Zabieg usunięcia ciąży w Czechach w odróżnieniu od Polski jest zupełnie legalny. Pytając o to, do ilu tygodni ciąży można ją usunąć, warto nadmienić, że chodzi tu raczej o terminację ciąży na życzenie kobiety, niż zakaz aborcji po którymś tygodniu ciąży.

Zobacz, do którego miesiąca możesz poprosić o zabieg usunięcia ciąży w Czechach, jakie są zasady dopuszczalności zabiegu oraz ile będzie Cię to kosztować.

Zabieg usunięcia ciąży w Czechach, czy jest legalny dla polki?

Zadając sobie pytanie o usuwanie ciąży w powyższym kraju, warto najpierw rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące informacji, jakoby usuwanie ciąży w Czechach wiązało się z komplikacjami prawnymi dla kobiety.

Zabieg usunięcia ciąży jest w Czechach absolutnie legalny i dopuszczalny na zasadzie zwykłych świadczeń. Usunięciu ciąży towarzyszą jedynie pewne procedury, które chcąc wykonać zabieg, musisz po prostu spełnić.

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?

Aborcja w Czechach legalna jest do 12 tygodnia ciąży. Oznacza to, że możesz skorzystać z zabiegu na życzenie bez podawania przyczyny.

Do 24 tygodnia ciąży aborcja dopuszczalna jest z przyczyn medycznych. Zabieg usunięcia ciąży w tym przypadku, może zostać przeprowadzony jeśli:

  • usunięcie ciąży ma podłoże medyczne, czyli zagraża zdrowiu i życiu matki;
  • w klinice aborcyjnej w Czechach możesz także wykonać zabieg, jeśli występują poważne ważny płodu.

Jakie metody na usuwanie ciąży oferują tamtejsze kliniki?

Podobnie, jak w naszym kraju, w Czechach możesz odbyć zabieg usuwania ciąży przy użyciu tabletek poronnych lub skorzystać z aborcji chirurgicznej.

Wybór metody aborcji należy do lekarza i uzależniony jest od zaawansowania samej ciąży. W niektórych przypadkach przerwaniu ciąży towarzyszy ryzyko, a więc przy dokonaniu aborcji trzeba szczególnie uważać i zaufać specjaliście.

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna to zabieg usuwania ciąży po podaniu tabletek poronnych. W niektórych przypadkach aborcja farmakologiczna, to także korzystanie ze specjalistycznych środków dopochwowych.

Usuwanie ciąży w Czechach na początkowym jej etapie (do 12 tygodni) polega na wykonaniu badania, możesz uprzednio zrobić test ciążowy, a następnie otrzymasz receptę na tabletki poronne.

Jeśli chodzi o tabletki poronne to niewykluczone, że będziesz mogła spożyć je w domu, by w najbardziej dla siebie komfortowych warunkach poczekać na krwawienie.

Ryzyko powikłań po aborcji farmakologicznej

Szacuje się, że do 7-9 tygodniu ciąży ryzyko powikłań po aborcji farmakologicznej jest nikłe. Oznacza to, że tabletki poronne możesz spożyć w dowolnym miejscu, a terminacja ciąży będzie wyglądała, jak zwykłe krwawienie miesiączkowe.

Tabletki wczesnoporonne i co dalej?

Usunięcie ciąży w ten sposób niesie jednak za sobą pewne czynności, które musisz spełnić. Na przykład:

  • zakaz używania tamponów do końca pierwszej menstruacji;
  • zakaz uprawiania seksu do czasu, aż czynności hormonalne jajników nie wrócą do normy;
  • klinika ginekologiczna poinformuje Cię także, jak się zachować, jeśli wystąpią u Ciebie mocne skurcze macicy.

Aborcja mechaniczna

Aborcja mechaniczna, to zabieg wykonywany metodą laparoskopową i próżniową. Zabiegiem tym określa się także łyżeczkowanie macicy.

Usunięcie ciąży w ten sposób następuje wyłącznie w znieczuleniu ogólnym, a do zabiegu potrzebne badanie ekg.

Usuwanie ciąży w Czechach przy użyciu tej metody następuje zazwyczaj przy bardzo zaawansowanej ciąży, z reguły z powodów medycznych. Może się zdarzyć, że w klinice aborcyjnej zostaniesz poddana temu zabiegowi, ponieważ metoda farmakologiczna okazała się nieskuteczna.

Ryzyko powikłań po aborcji w Czechach wykonanej metodą chirurgiczną

Jak każdy zabieg i ten niesie ze sobą możliwości powikłania. Zabieg usuwania ciąży mechanicznie w znieczuleniu ogólnym, w odróżnieniu od podania tabletek poronnych to przede wszystkim obciążenie dla organizmu kobiety, ze względu na podanie środków zwiotczających.

Po znieczuleniu ogólnym możesz czuć nudności oraz bóle głowy, a także duży spadek nastroju. Aborcja w Czechach jest bezpieczna, a klinika ginekologiczna zapewni Ci warunki na najwyższym poziomie. Jednak po przeprowadzonej aborcji nikt nie ma wpływu na zdarzenia losowe.

Ile trwa zabieg?

Zabieg wykonywany metodą próżniową trwa kilka minut. Przed zabiegiem należy jeść wyłącznie lekkostrawne posiłki, a tuż przed wykonaniem aborcji zostaną zlecone dodatkowe badania krwi i moczu.

Ile się czeka na termin aborcji w Czechach?

Aborcja w Czechach dostępna jest dla pacjentek z Polski praktycznie od ręki.

Klinika ginekologiczna w ciągu kilku dni zaplanuje termin, a jeśli zakwalifikujesz się na użycie tabletek poronnych, to może się zdarzyć, że pojedziesz do przychodni w ciągu 2 dni.

Jak się przygotować do zabiegu?

Nie musisz się specjalnie przygotowywać do zabiegu, zwłaszcza jeśli zostaną Ci podane tabletki wczesnoporonne. To do wykonania zabiegu chirurgicznie trzeba więcej badań, które dają dużo więcej informacji o zdrowiu pacjentki.

Personel medyczny naszej kliniki mówią w języku polskim, a zatem bez problemu uzyskasz wszystkie potrzebne informacje o zabiegu aborcyjnym i całej procedurze.

Przerwanie ciąży w Czechach, jak mogę dojechać na miejsce?

Do kliniki aborcyjnej w Czechach możesz dojechać na własną rękę, a możemy także zaproponować Ci transport.

Jeśli korzystasz z pomocy tabletek wczesnoporonnych, to w odróżnieniu od zabiegu ze znieczuleniem ogólnym, prawdopodobnie będziesz w stanie prowadzić samodzielnie auto.

Także po wykonanym zabiegu możemy odwieźć Cię do jednego z większych miast Polski.

Ile kosztuje przerwanie ciąży w Czechach?

By skorzystać z legalnej możliwości przerwania nieplanowanej ciąży, nie musisz ponosić ogromnych kosztów. Usuwanie ciąży Czechy zwłaszcza przy pomocy tabletek wczesnoporonnych (nie sprzedajemy tabletek poronnych przez internet), to koszt około tysiąca złotych.

Z terminacji nieplanowanej ciąży metodą chirurgiczną możesz skorzystać, płacąc za zabieg około 2 tysięcy złotych.

Gdzie jeszcze za granicą można usunąć ciążę legalnie?

Aby wykonać zabieg usunięcia ciąży legalnie, wiele pacjentek z Polski jeździ także do Niemiec, na Litwę, do Ukrainy, a także do Rosji.

To przykre, że aby uniknąć odpowiedzialności karnej nasze rodaczki muszą fatygować się do sąsiednich krajów, gdzie dopiero tam kliniki ginekologiczne mogą świadczyć usługi zgodne z prawami człowieka.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe