Blog

Blog

Home > Blog > Jak legalnie usunąć ciążę?
2.06.2022

Jak legalnie usunąć ciążę?

Jak legalnie usunąć ciążę i w jakich okolicznościach można wykonać ten zabieg, by nie narazić się na problemy z prawem?

Jak legalnie usunąć ciążę? Czy przerwanie ciąży jest bolesne i czy lepsza będzie aborcja farmakologiczna, czy może zdecydować się na zabieg?

Gdzie można przeprowadzić przerwanie ciąży tak, by procedura odbyła się z poszanowaniem praw kobiety, a każda wizyta u lekarza była komfortowa? Zobacz, jak legalnie usunąć ciążę w Polsce i za granicą. Kiedy procedura jest w zupełności zgodna z prawem i do którego tygodnia, można pozbyć się niechcianej ciąży nawet za granicą.

Kiedy można legalnie przerwać ciążę?

Przerwanie ciąży to trudny temat, natomiast nie zawsze zabieg ten jest nielegalny. Warto pamiętać, że nawet w Polskim prawie istnieje taka możliwość.

O warunkach dopuszczalności przerywania ciąży decyduje ustawa, które wyraźnie wskazuje na to, że dla zdrowia kobiety ciężarnej można usunąć ciążę jeśli:

 • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego;
 • aborcji w Polsce można dokonać legalnie z powodu nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu matki;
 • z powodu nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Przerwanie ciąży z powodu nieodwracalnego upośledzenia płodu

Jeśli płód nie ma szans do samodzielnego życia, mówimy wtedy o braku zdolności do funkcjonowania poza organizmem kobiety ciężarnej. Jest to główna przesłanka dopuszczająca aborcję w Polsce i we większości krajów w Europie.

Czy można usunąć ciążę z zespołem Downa?

To zależy. Jeśli wady płodu są poważne i przy zespole Downa występuje inne upośledzenie, to prawdopodobnie będziesz mogła zostać poddana aborcji.

Ostateczna decyzja należy do personelu medycznego, który stara się działać na rzecz kobiet.

Ciąża pozamaciczna

Jeśli badania prenatalne wykażą, że występuje u Ciebie ciąża pozamaciczna, to stan ten kwalifikuje się, jako inne przesłanki medyczne do legalnego usunięcia ciąży.

Pozamaciczna ciąża jest realnym zagrożeniem dla życia kobiety, dlatego każda kobieta zostanie poddana zabiegowi terminacji.

Terminacja ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego

By dokonać aborcji z powodu wystąpienia czynu zabronionego, musi być podejrzenie, że ciąża jest na przykład wynikiem gwałtu.

W określonych przypadkach trudno jest dowieść tego przykrego procederu, co tym bardziej pogrąża doświadczoną kobietę w smutku. O ile sama aborcja jest trudnym tematem, kobiety mierzą się dodatkowo z oceną społeczną i traumą z powodu krzywdzącego doświadczenia.

Do którego tygodnia możliwa jest terminacja ciąży?

We wielu krajach Europejskich aborcja jest legalna nawet na życzenie, a dopuszczalność zabiegu aborcyjnego dotyczy terminu zaawansowania ciąży.

We wielu przypadkach przerwania ciąży możesz dokonać bez podawania przyczyny. W zaawansowanej ciąży pewne warunki muszą jednak zostać spełnione, na przykład możesz dokonać terminacji z powodu nieuleczalnej choroby zagrażającej Twojemu życiu.

7 tydzień ciąży

Niemcy, Czechy, Litwa, Ukraina, Słowacja — to państwa, w których możesz legalnie usunąć ciążę nawet bez podawania przyczyny.

W celu przerwania ciąży wystarczy umówić się na wizytę i nawet na pierwszym spotkaniu otrzymasz receptę na tabletki poronne.

9 tydzień ciąży

Powyższy schemat dotyczy także 9 tygodnia ciąży, jednak jest to symboliczny próg zaawansowania rozwoju płodu, po którym tabletki poronne mogą nie wystarczyć, aby bezpiecznie usunąć ciążę.

Co prawda możesz dokonać aborcji legalnie do 9 tygodni ciąży w powyższych krajach Europy, jednak musisz wiedzieć, że istnieje ryzyko, że z organizmem kobiety ciężarnej może dziać się coś niepokojącego. Na przykład silny krwotok, który może pojawić się po przyjęciu leków metodą doustną.

12 tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży możesz dokonać aborcji bez podawania przyczyny, natomiast do usunięcia ciąży na tak zaawansowanym etapie może być potrzebny zabieg chirurgiczny.

Około 12 tygodnia to lekarz decyduje, z jakiej metody warto skorzystać, by przerywanie ciąży było dla Ciebie bezpieczne.

22 tydzień ciąży

Ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego lub kiedy ciąża stanowi zagrożenie życia kobiety, może zostać usunięta nawet w 22 tygodniu.

O ile aborcja w Polsce w okresie tak zaawansowanej ciąży, możliwa jest wyłącznie z powodów powyższych, za granicą możesz dokonać aborcji bez podawania przyczyn zdrowotnych.

Co mi grozi za usunięcie ciąży?

Aborcja w Polsce jest dopuszczona na powyżej przedstawionych warunkach. Jeśli chodzi o dostęp do zabiegu na prośbę pacjentki, to niemożliwe jest legalne przeprowadzenie zabiegu.

Prawo aborcyjne w Polsce

Polskie prawo aborcyjne przewiduje za przerwanie ciąży kary wynikające z kodeksu karnego. Jeśli dokonasz nielegalnej aborcji, to nie tylko na Tobie ciąży odpowiedzialność za zabójstwo, ale także na lekarzu, który podejmie się zabiegu.

Aborcja w Europie

W odróżnieniu od sytuacji prawnej w Polsce wiele krajów europejskich ma bardziej liberalne przepisy. W związku z tym polki wybierają często kierunek zachodni, by móc przerwać ciążę w warunkach godności.

Jak usunąć ciążę za granicą?

Wbrew pozorom legalne usunięcie ciąży za granicą nie jest ani trudne, ani wielce kosztowne, a na pewno nie jest obarczone karą.

Jest wiele krajów sąsiednich, w których możesz dokonać terminacji ciąży praktycznie każdą metodą.

Aborcja farmakologiczna

W warunkach dopuszczalności przerywania ciąży możliwe jest usunięcia ciąży poprzez użycie tabletek poronnych. Wiele kobiet obawia się usuwania ciąży w ten sposób, jest to natomiast dość bezpieczna metoda farmakologiczna.

O ile aborcja w Polsce po zaostrzeniu prawa aborcyjnego jest trudniej dostępna i możliwa głównie w przypadku ciężkich wad płodu, to faktycznie można usunąć ciążę przy pomocy tabletek.

Za granicą podejście to jest bardziej liberalne. Jeśli jesteś w niechcianej ciąży, możesz zwrócić się do lekarza po receptę bez zbędnych wyjaśnień, dlatego też wiele kobiet w naszego kraju wyjeżdża do Czech i Niemiec celem zdobycia pigułek w sposób legalny.

Aborcja chirurgiczna

Aborcja chirurgiczna to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. To wiek ciąży jest wyznacznikiem przeprowadzenia terminacji w ten sposób.

Czasem zabiegu dokonuje się także w związku z powikłaniem po aborcji farmakologicznej. Jeśli przesłanki medyczne wskazują na to, że potrzebna jest aborcja próżniowa, to w klinice aborcyjnej zostaniesz przygotowana do operacji.

Kto może pomóc w legalnym przerwaniu ciąży?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w usunięciu ciąży za granicą, to możesz poprosić o wsparcie organizacje działające na rzecz kobiet.

W tym celu warto wejść na stronę na przykład stowarzyszenia Ciocia Basia, gdzie możesz przeczytać o dostępnych legalnych metodach terminacji ciąży, a także jak rozmawiać z personelem medycznym, by ten zgodnie z prawem wykonał przysługujące Ci zabiegi.

Czy można usunąć ciążę legalnie w Czechach?

Jak legalnie usunąć ciążę? Możesz to zrobić na przykład w Czechach. Nie martw się, kliniki czeskie mają strony napisane w języku polskim, bez problemu więc możesz zapoznać się ze wszystkimi informacji dotyczącymi zabiegu.

Czechy to kraj sprzyjający naszym rodaczkom, aby ułatwić polkom dostęp do legalnej aborcji, kliniki w Czechach zatrudniają nawet polski personel.

Koszty i procedury aborcji w Czechach

Koszt zabiegu legalnej aborcji w Czechach zależy od metody, którą zleci lekarz.

Terminacja ciąży przy użyciu tabletek to koszt około 1 tys. złotych. Aby móc wykonać zabieg, musisz skonsultować się z lekarzem, by ten wydał zgodę na zabieg. Tylko tyle. Później otrzymasz receptę.

Koszt zabiegu w znieczuleniu ogólnym będzie kosztował trochę więcej, bo jest to suma 2-2,5 tys. złotych. Koniecznie dolicz koszty przejazdu na kontrolę.

Usuwanie ciąży w Niemczech

Kolejnym krajem, w którym możesz legalnie dokonać aborcji, są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo chętnie pomagają polkom, a koszty zabiegu podobnie, jak w Czechach nie są wygórowane.

Ile kosztuje terminacja ciąży w Niemczech i jakie warunki należy spełnić, by móc wyjechać do kliniki?

Koszty zabiegu w Niemczech wyniosą Cię w przypadku tabletek poronnych około tysiąc złotych. Zabieg mechaniczny to koszt około 4 tys. złotych.

By dokonać legalnej aborcji w Niemczech, musisz odbyć konsultację medyczną, a o zabieg możesz tak po prostu poprosić.

Jak wygląda wyjazd do kliniki aborcyjnej za granicą?

Terminacja ciąży bywa trudnym przeżyciem, jeśli do tego planujesz wyjazd za granicę, negatywne odczucia i obawy prawdopodobnie tylko się nasilą.

Wyjazd do kliniki za granicą jest komfortowy, a to dlatego, że większość przychodni oferuje bezpośredni transport z większych miast w Polsce. Dzięki temu nie będziesz czuła się zagubiona, otrzymując pomoc na każdym etapie tego zabiegu.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Nasze ciała są naszymi ogrodami
– nasza wola to nasi ogrodnicy

William Szekspir

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

  * dane obowiązkowe

  Nasza lokalizacja
  Nasza lokalizacja Stonava 1071, 735 34 Stonava, Czechy
  Parking     Ułatwienia dla niepełnosprawnych     Dojazd rowerem