Blog

Blog

Home > Blog > Prawo aborcyjne w Polsce — przepisy obowiązujące w 2022 roku
6.09.2022

Prawo aborcyjne w Polsce — przepisy obowiązujące w 2022 roku

Prawo aborcyjne w Polsce obwarowane jest surowymi przepisami. Podobnie, jak u kilku sąsiadów europejskich w naszym kraju przerwanie ciąży możliwe jest wyłącznie na zasadach obowiązujących w ustawie o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Zobacz, czy w 2022 zostały wprowadzone zmiany lub poprawki i kiedy można legalnie dokonać zabiegu przerwania ciąży. Czy aborcja w Polsce na życzenie jest legalna?

Prawo aborcyjne w Polsce — które dostępne metody przerwania ciąży są w naszym kraju w pełni legalne?

Dokonanie aborcji w Polsce jest w pełni dopuszczalne i legalne, na podstawie ustawy o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Lekarz udziela kobiecie ciężarnej pomocy na 2 sposoby, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że z organizmem kobiety ciężarnej może zadziać się sytuacja zagrażająca zdrowiu lub życiu. Warto nadmienić, że to wyłącznie lekarz decyduje, który sposób będzie odpowiedni.

We wczesnym etapie ciąży sugeruje się metodę farmakologiczną, natomiast po 12 tygodniu aborcję chirurgiczną. Do legalnego przerwania ciąży potrzebny jest zabieg w szpitalu.

Aborcja w Polsce: podstawa prawna art. 4a ust. l ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Ciążę przerwać można wyłącznie podczas zabiegu, który wykonany będzie w szpitalu i jeśli wystąpią szczególne okoliczności:

1) Jeśli ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety;

2) Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;

3) Ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (na przykład gwałtu)

Powyższa podstawa prawna szczegółowo określa zasady legalnej aborcji w naszym kraju. Przerwanie ciąży może nastąpić tylko, jeśli zachodzą przytoczone okoliczności.

Niżej rozwiniemy bardziej szczegółowo potencjalne przykłady przypadków.

Aborcja dla zdrowia kobiety ciężarnej

Biorąc pod uwagę przepisy, można śmiało wysnuć wniosek, że podstawą legalnej procedury przerwania ciąży w Polsce, jest sytuacja, w której ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.

Pomimo wytycznych o ochronie płodu ludzkiego, to zdrowie i życie matki liczy się najbardziej i jeśli wystąpi ryzyko wystąpienia nieuleczalnej choroby zagrażającej zdrowiu lub życiu kobiety, aborcja znajduje zastosowanie w przepisach prawnych.

Przerwanie ciąży ze względu na zdrowie kobiety ciężarnej — co konkretnie ustawodawca miał na myśli?

Zdrowie to stan równowagi ciała i umysłu. Powyższy ustęp prawny, nie został do końca sprecyzowany, w związku z czym może stanowić swojego rodzaju katalog otwarty.

Jeśli lekarz potrafi uzasadnić związek pomiędzy równowagą psychiczną i potencjalnym wystąpieniem kryzysu emocjonalnego (dobry przykład to wystąpienie głębokiej depresji), kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że taki stan zagraża życiu kobiety (potencjalna próba samobójcza), to prawdopodobnie zgodnie z prawem można będzie uznać, że aborcja jest dopuszczalna.

Aborcja w przypadku przesłanki medycznej ze względu na wystąpienie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu matki.

Kolejnym przykładem na poprawne zastosowanie przepisów aborcyjnych może być sytuacja, w której ciąża stanowi zagrożenie dla jej życia ze względu na potencjalną możliwość wystąpienia krwotoku.

Jest to stan zagrażający życiu, więc powołanie się na niniejszy ustęp jest w pełni prawidłowe.

Prawo do legalnego przerwania ciąży w związku z wykryciem nieodwracalnego upośledzenia płodu

Legalne przerwanie ciąży to także sytuacja, kiedy doszło do nieodwracalnego upośledzenia płodu. Lekarz może także zaproponować w pełni legalny zabieg, jeśli wykryje u dziecka nieuleczalną chorobę.

Dokonanie aborcji jest tutaj w pełni legalne, jeśli kobieta wyrazi takie życzenie.

Czy zabieg przerwania ciąży w Polsce jest łatwy do zrealizowania?

Wydawałoby się, że stan prawny dotyczący aborcji w naszym kraju jest dość dobrze zdefiniowany, a mimo to wiele kobiet ma problem z uzyskaniem zabiegu. Dlaczego?

O ile sama terminacja ciąży w Polsce jest możliwa, to ze względu na klauzulę sumienia lekarz, a nawet cała placówka medyczna może odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Aborcja w Polsce jest bowiem tematem tabu i jest stygmatyzowana. Niejednokrotnie przez to kobiety zmuszone były szukać pomocy w podziemiu na czarnym rynku, ryzykując tym samym swoje zdrowie i życie.

Do którego tygodnia ciąży można dokonać aborcji zgodnie z polskim prawem?

Zabieg usunięcia ciąży we wczesnym etapie rozwoju płodu, może zostać przeprowadzony do 12 tygodni ciąży. Klinika ginekologiczna jest zobowiązana do poinformowania Cię o stanie prawnym.

Jeśli chodzi o przesłanki, na podstawie których terminacji dokonać można z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, to usuwanie ciąży jest możliwe wyłącznie do momentu, w którym płód nie osiągnie zdolności do samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej.

W jakiej klinice wykonać aborcję w Polsce?

Zabieg usunięcia ciąży w Polsce wykonywany jest wyłącznie w szpitalu (placówka na NFZ/placówka komercyjna). Usunięciu ciąży towarzyszyć mogą nieoczekiwane powikłania, w związku z tym personel medyczny jest przygotowany do wszelkich działań, które ratują życie kobiety.

Jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia, otrzymasz od lekarza skierowanie na oddział ginekologiczny, gdzie zostanie przeprowadzona terminacja ciąży.

Usuwanie ciąży może odbywać się także w prywatnym gabinecie zaufanego lekarza. Musi on spełniać ustawowe normy tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim pacjentkom.

Powyższe przepisy mają na uwadze zapewnienie kobietom w pełni bezpieczny zabieg w placówce przygotowanej na wszelką ewentualność, gdzie personel medyczny posiada potrzebny sprzęt do ratowania życia.

Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży w kraju?

Aborcja w Polsce to koszt standardowej operacji. Jeśli jesteś ubezpieczona, to koszty zabiegu pokryje NFZ. Jeśli chcesz zdecydować się na komercyjne świadczenia, przygotuj się na kwotę rzędu od 2000 zł do nawet 20.000 zł.

Czy lekarz może nie udzielić pomocy kobiecie, jeśli ciąża zagraża jej życiu?

Zanim udasz się do wybranej kliniki, przeczytaj na jej stronie lub skontaktuj się z infolinią dla pacjenta, czy w tej placówce honorują klauzulę sumienia.

Może bowiem zdarzyć się sytuacja, w której lekarz odmówi pomocy, powołując się na wspomnianą klauzulę.

Jak zadbać o swoje prawa dotyczące aborcji w Polsce?

Jeśli zdarzy się sytuacja, w której odmówiono Ci aborcji, a sytuacja jest dynamiczna i zagraża Twojemu życiu, w pierwszej kolejności skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta w danej placówce medycznej.

Rzecznik udzieli Ci stosownych wyjaśnień i pomoże uruchomić odpowiednie procedury.

Ze względu na powyższe podejście do prawa polki wybierają aborcję za granicą

Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej i chcesz postawić na własny komfort podczas zabiegu, możesz zdecydować się na zabieg u naszych sąsiadów.

Czechy są otwarte na pacjentki z Polski, a przerwanie ciąży Czechach jest zabiegiem w pełni legalnym.

Czy Polka może wykonać terminację ciąży w Czechach bez żadnych konsekwencji karnych?

Oczywiście, że tak. Jako obywatelka Polski możesz skorzystać z usług kliniki aborcyjnej i wykonać aborcję w Czechach legalnie.

Ile trzeba czekać na aborcję w Czechach?

Zabieg w klinice na terenie Czech odbędzie się tak szybko, jak szybko tego potrzebujesz. Jest to kwestia wykonania telefonu i umówienie się na wizytę.

Jaka jest kara za nielegalne przerwanie ciąży w Polsce?

Kara za nielegalne usunięcie ciąży w Polsce to ryzyko pozbawienia wolności na okres od 5 do 25 lat. Kara jest tak surowa, ponieważ nielegalna aborcja traktowana jest równoznacznie z zabójstwem człowieka.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Nasze ciała są naszymi ogrodami
– nasza wola to nasi ogrodnicy

William Szekspir

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe