Aborcja farmakologiczna, znana również jako aborcja medyczna, to bezpieczna i legalna metoda przerwania ciąży przy użyciu środków farmakologicznych. Aborcja farmakologiczna jest często preferowana przez kobiety ze względu na jej skuteczność oraz możliwość przeprowadzenia w początkowych etapach ciąży. Przerwanie ciąży za pomocą aborcji farmakologicznej może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza, co zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko powikłań, jak i w zaciszu własnego domu, co z kolei daje komfort i prywatność.
Przerwanie ciąży metodą aborcji farmakologicznej – na czym polega?
Przerwanie ciąży metodą aborcji farmakologicznej, znanej również jako aborcja farmakologiczna lub aborcja medyczna, to procedura medyczna, która polega na wykorzystaniu specjalnych leków (tabletki poronne) w celu zakończenia ciąży w jej wczesnym stadium. Metoda ta jest stosunkowo bezpieczna i skuteczna, o ile przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi medycznymi i pod nadzorem profesjonalnego personelu medycznego, którzy wiedzą, jak przeprowadzić aborcję farmakologiczną.
Procedura aborcji farmakologicznej zwykle obejmuje stosowanie dwóch różnych leków: mifepristonu (zwanego także RU-486) oraz prostaglandyny, takiej jak mizoprostol. Pacjentka przyjmuje pierwszy lek, mifepriston. Mifepriston jest lekiem przeciwhormonalnym, który blokuje działanie progesteronu, hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Bez dostępu do progesteronu błona śluzowa macicy ulega zniszczeniu, co powoduje przerwanie ciąży. W ciągu 24 do 48 godzin po przyjęciu mifepristonu pacjentka bierze drugi lek, mizoprostol. Ten lek powoduje skurcze macicy, co prowadzi do wydalenia zarodka lub płodu wraz z błonami płodowymi z macicy. Mizoprostol stymuluje także otwarcie szyjki macicy.
Aborcja farmakologiczna – objawy po zabiegu
Chociaż aborcja farmakologiczna jest bezpieczną procedurą, towarzyszą jej pewne skutki uboczne, takie jak obfite krwawienie czy ból brzucha. W przypadku chorób krwotocznych, chorób serca, niewydolności nerek czy chorób stawów konieczna są szczególna ostrożność i dodatkowe monitorowanie podczas przeprowadzania aborcji farmakologicznej.
Aborcja farmakologiczna przeprowadzona we wczesnym etapie ciąży i przy zachowaniu odpowiednich procedur i kontroli lekarskiej jest procedurą bezpieczną i skuteczną. Jednak każda decyzja dotycząca przerwania ciąży powinna być dobrze przemyślana. Powinna uwzględniać podłoże genetyczne, przebyte choroby oraz ogólny stan zdrowia kobiety.
Aborcja medyczna – skuteczność, bezpieczeństwo, przeciwwskazania
Skuteczność aborcji farmakologicznej zależy m.in. od organizmu kobiety, ogólnego stanu zdrowia pacjentki i wieku ciąży. W niektórych przypadkach (np. ciąża pozamaciczna) aborcja farmakologiczna nie jest zalecana ze względu na ryzyko powikłań. Dlatego ważne jest, aby podczas kontroli lekarskiej ocenić ogólny stan zdrowia pacjentki i warunki dopuszczalności przerwania ciąży w danym przypadku.
Procedura aborcji farmakologicznej polega na podaniu pacjentce środków poronnych, takich jak mifepriston i mizoprostol. Działa to na zahamowanie rozwoju ciąży i wywołanie silnych skurczów macicy, co prowadzi do usunięcia tkanki ciążowej. Wczesne przeprowadzenie aborcji farmakologicznej, np. przed 9 tygodniem ciąży, zwykle wiąże się z największą skutecznością i najmniejszym ryzykiem dla pacjentki.
Gdzie legalnie przeprowadzić aborcję farmakologiczną?
Aborcja farmakologiczna jest jedną z legalnych metod przerywania ciąży w Czechach, a wiele pacjentek z Polski decyduje się na skorzystanie z usług klinik aborcyjnych u naszych sąsiadów. W Czechach aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży, co sprawia, że kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji, mogą skorzystać z tej opcji bez konsekwencji prawnych i z pełnym wsparciem. Po 12 tygodniu o warunkach dopuszczalności przerwania ciąży decyduje lekarz, gdyż muszą zachodzić ku temu określone powody. Na tym etapie jednak aborcja farmakologiczna nie będzie już możliwa i konieczne może okazać się np. odessanie zawartości macicy, czyli aborcja próżniowa. Substancje czynne środków poronnych nie będą działać w późniejszych etapach ciąży.
Po 12 tygodniu ciąży aborcja w Czechach jest nadal dozwolona, ale tylko w przypadku zagrożenia życia matki, poważnego uszkodzenia płodu lub gdy ciąża wynikła z gwałtu. Ponadto, w przypadku ciężkich wad płodu, aborcja może być legalna do czasu, gdy płód osiągnie zdolność do samodzielnego życia poza łonem matki. Procedury aborcyjne mogą być przeprowadzane w szpitalach lub klinikach, a sama decyzja o przerwaniu ciąży leży w gestii kobiety. Warto jednak zaznaczyć, że przed przystąpieniem do aborcji kobieta musi przejść konsultację z lekarzem, który przedstawi jej informacje dotyczące procedury oraz alternatywne możliwości, takie jak pomoc psychologiczna czy wsparcie społeczne.