Aborcja w Polsce – przepisy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Aborcja w Polsce – przepisy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Home > Aborcja w Polsce – przepisy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, aborcja do 2021 roku była legalna w trzech przypadkach, tj. zagrożenia życia lub zdrowia matki, ciężkiego uszkodzenia płodu oraz gdy do ciąży doszło w wyniku czynu zabronionego, takiego jak gwałt czy kazirodztwo. Tematem ogromnej debaty stała się ostatnia z tych kategorii odnosząca się do przypadków nieodwracalnego upośledzenia płodu. Przez wiele lat sytuacja, w której zachodzi uzasadnione podejrzenie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu i zdrowiu płodu mieściła się w warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przepisy dotyczące legalnej aborcji w Polsce uległy jednak zmianie.

Przerwanie ciąży w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu a aborcja w Polsce

Temat przerwania ciąży z powodu nieodwracalnego upośledzenia płodu w kontekście polskiego prawa dotyczy kwestii etycznych, moralnych i prawnych, które od lat budzą intensywne debaty społeczne. Decyzja o przerwaniu ciąży z powodu nieodwracalnego upośledzenia płodu jest jednak trudna i często wywołuje długotrwałe dyskusje społeczne. Zwolennicy restrykcyjnych regulacji argumentują, że każde życie ma wartość i że przerwanie ciąży w przypadku niepełnosprawności jest równoznaczne z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Z kolei zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego podkreślają, że kobiety powinny mieć prawo do decydowania o swoim ciele i zdrowiu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy płód jest dotknięty ciężką niepełnosprawnością, która prowadzi do znacznego cierpienia.

Polska, będąca krajem o głęboko zakorzenionych tradycjach katolickich, wprowadziła jedno z najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych w Europie. W 2020 roku polski Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjne orzeczenie, które uznało aborcję ze względu na ciężkie wady płodu za niezgodną z Konstytucją. To spowodowało masowe protesty i oburzenie społeczne, zwłaszcza wśród kobiet, które czuły, że ich prawa do decydowania o swoim ciele zostały ograniczone.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego a podejrzenie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu

W 2020 roku w Polsce doszło do kontrowersyjnych zmian w prawie aborcyjnym opierających się na ochronie płodu ludzkiego i ograniczających możliwości dopuszczające przerwanie ciąży. W październiku tego roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który uniemożliwił aborcję w przypadkach, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie i duże prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu. Zmiana ta wywołała liczne protesty i kontrowersje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis dotyczący aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodny z Konstytucją i wprowadzono zakaz aborcji w tym przypadku. Przed tą decyzją aborcja z tego powodu była jednym z nielicznych legalnych przypadków w Polsce. Dokonać aborcji można jeszcze w dwóch przypadkach, tj. zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, co może wywołać śmierć kobiety ciężarnej, lub w przypadku gdy występuje uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Tak więc nowe prawo aborcyjne w Polsce ogranicza możliwość przerywania ciąży jedynie do sytuacji, gdy przesłanki medyczne wskazują zagrożenie życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, takiego jak gwałt. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego spotkała się z krytyką wielu organizacji społecznych, grup feministycznych i części społeczeństwa, co zaowocowało protestami i działaniami obywatelskimi.

Aborcja w Europie i na świecie – prawa kobiet w planowaniu rodziny

Aborcja stanowi kontrowersyjny temat zarówno w Europie, jak i na świecie, zróżnicowany pod względem prawa, jak również społeczeństw oraz kultur. W globalnej perspektywie dostęp do aborcji znacznie się różni w zależności od regionu. W niektórych krajach, zwłaszcza w Afryce i Azji, aborcja bywa zakazana lub silnie ograniczona, co prowadzi do niebezpiecznych praktyk i poważnych zagrożeń dla zdrowia kobiet. Z kolei w krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej większość państw legalizuje aborcję na różnych etapach ciąży, przy czym prawo to jest chronione przez przepisy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W niektórych krajach europejskich, takich jak Polska czy Irlandia, aborcja jest surowo ograniczona ze względu na silne wpływy tradycyjnych wartości moralnych i religijnych skupionych na ochronie płodu ludzkiego. Inne kraje, takie jak Czechy, Niemcy czy Francja, są bardziej liberalne w tej kwestii i umożliwiają kobietom większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących własnego ciała.

W Czechach aborcja na życzenie kobiety ciężarnej jest dozwolona do 12 tygodnia ciąży. Po tym okresie konieczne są badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne, aby dokonujący przerwania ciąży miał ku temu podstawy. Przesłanką ku aborcji po 12 tygodniu jest przede wszystkim sytuacja, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, ciąża powstała w wyniku gwałtu, a także prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

CO WARTO WIEDZIEĆ Blog

9.02.2024

Jak wygląda aborcja i do którego tygodnia ciąży można ją przeprowadzić?

Aborcja to medyczna procedura polegająca na przerwaniu ciąży przed narodzinami płodu. Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może zdecydować się na przerwanie ciąży, takich jak zagrożenie zdrowia matki, wady genetyczne płodu, przymusowa ciąża spowodowana gwałtem czy też trudne warunki życiowe, które uniemożliwiają odpowiednie zatroszczenie się o dziecko. Wyróżniamy kilka metod aborcji, na które może zdecydować…

9.02.2024

Aborcja Czechy – opinie, cena i przygotowanie do zabiegu

Legalna aborcja w Czechach jest możliwa na życzenie kobiety do 12 tygodnia ciąży. Usunięcie ciąży na życzenie oznacza, że o wykonaniu aborcji decyduje pacjentka bez konieczności podawania powodu. W Polsce aborcja nie jest legalna, dlatego wiele kobiet decyduje się na zabieg aborcji w Czechach. Usuwanie ciąży (tzw. terminacja ciąży) jest możliwe na kilka sposobów. Bardzo…

8.02.2024

Aborcja farmakologiczna – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Aborcja farmakologiczna, znana również jako aborcja medyczna, to bezpieczna i legalna metoda przerwania ciąży przy użyciu środków farmakologicznych. Aborcja farmakologiczna jest często preferowana przez kobiety ze względu na jej skuteczność oraz możliwość przeprowadzenia w początkowych etapach ciąży. Przerwanie ciąży za pomocą aborcji farmakologicznej może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza, co zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje…

2.01.2023

Ile się czeka na aborcje w Czechach? Jak szybko można uzyskać zabieg usunięcia ciąży w Czechach

Usuwanie ciąży to temat trudny nie tylko pod względem prawnym, ale też z powodów emocjonalnych; sama decyzja jest przeważnie stresująca dla kobiety. Jeśli w grę wchodzi czas, a dostęp do zabiegu jest niemożliwy, nie pozostaje nic innego, jak szukać kolejnych rozwiązań. Jeśli jesteś w ciąży i potrzebujesz wykonać szybko zabieg usunięcia ciąży, to dostępna jest…

12.12.2022

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia — aborcja u nastolatki. Co warto wiedzieć w temacie terminacji ciąży u młodej dziewczyny

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okolicznościach prawa polskiego. Zabieg przerwania ciąży jest w naszym kraju praktycznie niemożliwy, chyba że zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego lub lekarz wykryje poważne wady płodu. Są jednak rozwiązania, gdzie usunięcie ciąży u dziewczyny poniżej 18 roku życia…

29.11.2022

Kiedy można dokonać aborcji w Polsce tak, aby zrobić to legalnie?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań ze strony kobiety ciężarnej, u której wykryto wady płodu, jest pytanie: „Kiedy można dokonać aborcji„? Otóż w wyniku zmiany prawa, na skutek wyroku trybunału konstytucyjnego, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Potwierdzają to statystyki aborcji w Polsce, które jednoznacznie pokazują, że ilość zabiegów w naszym kraju radykalnie spadła….

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe