Blog

Blog

Home > Blog > Jak wygląda aborcja i do którego tygodnia ciąży można ją przeprowadzić?
9.02.2024

Jak wygląda aborcja i do którego tygodnia ciąży można ją przeprowadzić?

Aborcja to medyczna procedura polegająca na przerwaniu ciąży przed narodzinami płodu. Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może zdecydować się na przerwanie ciąży, takich jak zagrożenie zdrowia matki, wady genetyczne płodu, przymusowa ciąża spowodowana gwałtem czy też trudne warunki życiowe, które uniemożliwiają odpowiednie zatroszczenie się o dziecko. Wyróżniamy kilka metod aborcji, na które może zdecydować się kobieta w zależności od tego, w którym jest tygodniu ciąży, a także tego, na co pozwalają lokalne przepisy. Główne metody aborcji to aborcja farmakologiczna i aborcja chirurgiczna, a także, ciesząca się dużą popularnością, metoda aborcji próżniowej. Aborcja farmakologiczna wykorzystuje leki, z kolei usuwanie ciąży metodą chirurgiczną jest bardziej inwazyjnym, mechanicznym zabiegiem.

W jaki sposób przebiega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna, określana też jako aborcja medyczna, jest najskuteczniejsza do 9 tygodnia ciąży, natomiast maksymalnie może być ona przeprowadzana do 12 tygodnia ciąży. Przebieg aborcji farmakologicznej jest dwuetapowy i obejmuje zazwyczaj dwie główne grupy leków: mifepriston i mizoprostol. Mifepriston blokuje działanie progesteronu, hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Bez niego błona śluzowa macicy zaczyna się rozkładać, co prowadzi do oddzielenia zarodka od ściany macicy. Kilka dni po przyjęciu mifepristonu pacjentka otrzymuje mizoprostol, który jest prostaglandyną syntetyczną. Mizoprostol powoduje silne skurcze macicy, co pomaga w wydaleniu zarodka z macicy. Zabieg aborcji farmakologicznej trwa więc kilka dni, a najlepszym sposobem do potwierdzenia jego skuteczności jest badanie USG. Terminacja ciąży metodą farmakologiczną jest stosunkowo bezpieczną i skuteczną alternatywą dla aborcji chirurgicznej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży.

Przerwanie ciąży za pomocą próżni – na czym polega aborcja próżniowa?

Alternatywą dla metody farmakologicznej jest zazwyczaj aborcja chirurgiczna, a w zasadzie aborcje chirurgiczne, ponieważ dostępne są różnorodne sposoby. Niemniej jednak ogromnym kompromisem pod kątem inwazyjności pomiędzy aborcją farmakologiczną a chirurgiczną terminacją ciąży jest aborcja próżniowa. Jest to aborcja niechirurgiczna, mimo że odbywa się w klinice i zazwyczaj jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jak wygląda aborcja próżniowa? Proces rozpoczyna przygotowanie pacjentki, tj. przeprowadzenie wywiadu medycznego, ocena stanu zdrowia i potwierdzenie ciąży, a także badanie ginekologiczne i ewentualnie USG. Następnie pacjentka otrzymuje znieczulenie, miejscowe lub ogólne, a elastyczność szyjki macicy można poprawić za pomocą rozszerzaczy lub leków. Procedura aspiracji próżniowej polega na wprowadzeniu sondy do macicy, po czym przy użyciu siły próżniowej usuwa się zawartość macicy obejmującą zarodek lub płód oraz błonę śluzową. Po zakończeniu procedury często wykonuje się badanie USG w celu sprawdzenia, czy macica jest prawidłowo oczyszczona. Pacjentka jest następnie monitorowana w celu wykrycia ewentualnych powikłań. Aborcja próżniowa jest uważana za bezpieczną metodę przerywania ciąży, szczególnie we wczesnych etapach.

Bezpieczniejsza metoda aborcji – którą wybrać?

Kobiety, które chcą usunąć ciążę, zastanawiają się nie tylko nad tym, jak wygląda aborcja, ale również którą z metod aborcji wybrać. Aborcja farmakologiczna ma swoje zalety, takie jak mniejsze ryzyko uszkodzenia narządów rodnych, brak konieczności zabiegu chirurgicznego oraz większa prywatność. Jednak procedura ta może być skuteczna tylko w określonym czasie ciąży, zazwyczaj do dziewiątego tygodnia od ostatniej miesiączki. Po tym czasie aborcja farmakologiczna jest znacząco mniej bezpieczna, mniej skuteczna lub niewykonalna.

Aborcję farmakologiczną można zastąpić aspiracją próżniową. Zabieg aborcji tą metodą przebiega szybciej, ponieważ zamiast kilku dni trwa kilka minut. Po farmakologicznym usunięciu ciąży występuje zazwyczaj długotrwałe krwawienie. Usunięcie ciąży za pomocą próżni jest bezbolesne, ponieważ zwykle jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Ta procedura jest więc szybsza niż farmakologiczna i może być stosowana w późniejszych etapach ciąży. Jednak może być bardziej inwazyjna i wiązać się z większym ryzykiem powikłań, dlatego wymaga profesjonalnego nadzoru medycznego.

Temat aborcji jest wyjątkowo delikatny i kontrowersyjny, a wybór między metodami farmakologiczną a próżniową powinien być dokładnie rozważony przez kobietę i lekarza z uwzględnieniem potrzeb i zdrowia pacjentki. Należy pamiętać, że decyzja dotycząca aborcji jest bardzo osobista i może być podyktowana różnymi czynnikami, takimi jak zdrowie matki, okoliczności ciąży czy indywidualne przekonania moralne. Ważne jest, aby każda kobieta miała dostęp do bezpiecznej i legalnej opieki medycznej podczas decyzji dotyczącej aborcji. Konsultacja z doświadczonym lekarzem pomoże określić, która metoda jest najbezpieczniejsza i najbardziej odpowiednia w danym przypadku. Bez względu na wybór kluczową kwestią jest zapewnienie pacjentce wsparcia medycznego, emocjonalnego i społecznego w trakcie całego procesu.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

„Największym skarbem dla człowieka jest zdrowie.”

Symonides z Keos

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe