Blog

Blog

Home > Blog > Czy po aborcji można zajść w ciążę?
29.11.2022

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę?” – podobne pytanie zadają sobie od lat kobiety przestraszone zabiegiem usuwania ciąży. Na szczęście, fakty medyczne znacznie uspakajają. Przerwanie ciąży w przeszłości w większości przypadków nie ma żadnego wpływu na możliwość późniejszego zapłodnienia.

Czy po aborcji farmakologicznej można zajść w ciążę?

Na czym polega aborcja farmakologiczna (zwana również medyczną)? Tego typu zabieg opiera się na działaniu dwóch substancji: blokującego rozwój ciąży mifepristonu oraz powodującego skurcze mizoprostolu. Aborcja medyczna nie stanowi przeciwskazania do zajścia w ciążę. Świadczy o tym m.in. badanie American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG).

Ze współżyciem najlepiej jednak wstrzymać się przez okres plamienia – stosunek w tym czasie może wywołać pęknięcie macicy lub jej perforację. Innymi słowy, sam zabieg przerywania ciąży w sposób farmakologiczny nie wpływa w żaden sposób na płodność i sam przebieg późniejszych ciąż. Wpłynąć może jednak na to nietrzymanie się zaleceń.

Czy po aborcji chirurgicznej można zajść w ciążę?

Na czym polega aborcja chirurgiczna? Zabieg opiera się na usuwaniu tkanek metodą próżniową. W większości przypadków terminacja ciąży w ten sposób nie prowadzi do powstania żadnych powikłań wpływających na płodność. W bardzo nielicznych sytuacjach (w przypadku kilkukrotnej aborcji) może dojść jednak do wystąpienia zespołu Ashermana, charakteryzującego się bliznowaceniem wyściółki macicy. Stan ten może utrudnić ponowne zapłodnienie.

W nielicznych przypadkach w przebiegu ciąży dojść może również do niewydolności szyjki macicy, zatrzymania łożyska, mocnego krwawienia poporodowego lub porodu przedwczesnego. Żaden z tych czynników nie wpływa jedna bezpośrednio na stan płodu.

Aborcja farmakologiczna wydaje się bezpieczniejsza pod kątem ewentualnych powikłań. Może mieć to jednak związek ze statystycznie częstszym wykonywaniem zabiegów chirurgicznych w II trymestrze – aborcja we wczesnym etapie ciąży zmniejsza znacznie ryzyko wystąpienia powikłań.

Aborcja farmakologiczna i chirurgiczna – zalecenia, dzięki którym można później zajść w ciążę

Jeśli nie wykluczasz możliwości posiadania potomstwa w późniejszym okresie, postaraj się trzymać zaleceń tuż po zabiegu. Korzystne będzie to przede wszystkim dla Ciebie – ewentualne uszkodzenia macicy wpłynąć mogą nie tylko na możliwość zapłodnienia, ale również na ogólny stan zdrowia i komfort podczas stosunku.

Farmakologiczny zabieg usuwania ciąży polega na fizjologicznym usuwaniu tkanki z macicy – proces przypomina poronienie. W tym czasie dochodzi do długotrwałego krwawienia, uwrażliwiającego szyjkę macicy. Istotne jest więc unikanie współżycia w okresie plamienia.

Zabieg chirurgiczny opiera się przede wszystkim na zasysaniu i łyżeczkowaniu. Choć nie dochodzi do obfitych krwawień, macica może być wciąż uwrażliwiona na dotyk – warto więc wstrzymać się ze współżyciem również w tym wypadku.

Po jakim czasie po aborcji można zajść w ciążę?

Choć po zażyciu leków aborcyjnych fizjologiczna miesiączka może pojawić się z opóźnieniem (do ok. 6 tygodni), owulacja powróci już po 2-3 tygodniach. Oznacza to, że zajście w ciążę staje się możliwe na długi czas przed miesiączką.

Czy po aborcji medycznej trzeba stosować antykoncepcję?

W wyniku przerwania ciąży miesiączka może opóźnić się nawet o kilka tygodni. Łatwo poddać się wtedy złudnemu myśleniu: „skoro nie mam okresu, to nie mam również owulacji”. W rzeczywistości brak fizjologicznego krwawienia nie definiuje wcale całkowitego zatrzymania cyklu. Po aborcji zaleca się więc powrót do preferowanego sposobu antykoncepcji.

W przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych, najlepiej uzgodnić ponowne włączenie farmakologii z ginekologiem. Tabletki należy bowiem wprowadzić w określony dzień cyklu – a ten tuż po aborcji może być lekko zaburzony.

Przerwanie ciąży a stan psychiczny – „czy będę chciała jeszcze mieć dzieci?”

Aborcja wywołuje szczególne emocje u każdego – niekoniecznie mowa jednak o emocjach negatywnych. Jak kobiety reagują na aborcję? Wbrew pozorom, bardzo pozytywnie!

Termin „syndrom postaborcyjny” stworzony i wypromowany został wyłącznie przez przeciwników aborcji – nie figuruje ani w klasyfikacjach ICD czy DSM, ani w dokumentach WHO. Badanie statystyczne obejmujące grupę 400 000 kobiet z Danii potwierdza, że terminacja ciąży nie doprowadziła do zwiększonego narażenia na depresję, niż to, które występowało już wcześniej.

W badaniu określono również związek pomiędzy aborcją a rozwojem depresji. Większość kobiet, które zaczęły przyjmować leki antydepresyjne już po przerwaniu ciąży, zmagały się z objawami już na długo przed zabiegiem. Nie odnaleziono więc bezpośredniego związku pomiędzy zakończeniem ciąży a ryzykiem wystąpienia depresji klinicznej (która to może, ale nie musi mieć związek z chęcią posiadania potomstwa).

Czy po aborcji odczuwa się smutek i niechęć?

Zastanawiasz się, czy po wizycie w klinice aborcyjnej będziesz mogła w ogóle jeszcze myśleć pozytywnie o posiadaniu potomstwa? Jak najbardziej! Najczęściej odczuwanym uczuciem po zakończeniu ciąży jest nie żal czy smutek, lecz głęboka ulga.

Statystycznie pozytywne emocje rosną wraz z czasem. W badaniu Social Science & Medicine, Vol. 248, 2020 51% kobiet wyrażało pozytywne emocje tuż po zabiegu. Po pięciu latach wskaźnik zwiększył się jednak drastycznie: aż do 84%. Ponadto kobiety, które doświadczały smutku, zmagały się w większości przypadków z napiętnowaniem społecznym, wpływającym w dużej mierze na obniżony nastrój. 95% badanych zaznacza po latach, że zabieg usuwania ciąży był właściwą decyzją.

Aborcja chirurgiczna lub farmakologiczna nie powinna wpłynąć więc bezpośrednio na psychologiczny aspekt chęci posiadania potomstwa. W przypadku kobiety dokonującej aborcji, wystąpić może bez problemu późniejsze pozytywne nastawienie do macierzyństwa. Niechęć wywołać może z kolei stygmatyzacja. Praktycznie wszystkie osoby z doświadczeniem aborcji szukały szczerego wsparcia.

Test ciążowy po aborcji – kiedy wynik jest wiarygodny?

Wiesz już, czy po aborcji można zajść w ciążę; co jednak z wiarygodnością wyniku testów? Po usuwaniu płodu w organizmie występuje wciąż hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Związane jest to m.in. z faktem, iż wydalenie płodu postępować może stopniowo. Na końcu tego procesu dochodzi do tzw. aborcji całkowitej, czyli pełnego oczyszczenia macicy z produktów ciąży (tkanek, krwi i zarodka).

Powrót do standardowego poziomu parametru hCG może zająć nawet do kilku tygodni. Pozytywny wynik testu ciążowego wykonanego na kilka dni po aborcji może okazać się więc przekłamany. Dopiero po ok. 3-4 tygodniach test wskaże prawidłowy wynik.

Aborcja z powodu wad płodu – „czy urodzę jeszcze zdrowe dzieci?”

Kobiety z doświadczeniem aborcji w sytuacji poważnych wad płodu mogą zastanawiać się, czy w przyszłości będą mogły urodzić zdrowe dzieci. Sam fakt przeprowadzonej aborcji nie wpływa w żaden sposób na prawidłowy rozwój następnych ciąż. Obarczenie ryzykiem rozwoju wad embrionu definiują indywidualne predyspozycje medyczne i genetyczne. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz w stanie urodzić zdrowe dzieci w przyszłości.

Macierzyństwo a aborcja – czy przebycie porodu dyskwalifikuje aborcję?

Wszystkie metody aborcji są odpowiednie dla osób, które przeszły już poród naturalny lub cesarskie cięcie. Decyzji o przeprowadzeniu zabiegu nie powinna definiować też myślenie: „co pomyślą o tym moje dzieci? W końcu w ich przypadku zdecydowałam się na poród”. Aż 61% osób z doświadczeniem aborcji farmakologicznej czy chirurgicznej ma już potomstwo.

Do przerwania ciąży przystąpić mogą również bez obaw matki karmiące piersią – ani zabieg chirurgiczny, ani składniki zawarte w tabletkach poronnych nie wpływają na jakość i produkcję mleka.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe