Blog

Blog

Home > Blog > Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia — aborcja u nastolatki. Co warto wiedzieć w temacie terminacji ciąży u młodej dziewczyny
12.12.2022

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia — aborcja u nastolatki. Co warto wiedzieć w temacie terminacji ciąży u młodej dziewczyny

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okolicznościach prawa polskiego. Zabieg przerwania ciąży jest w naszym kraju praktycznie niemożliwy, chyba że zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego lub lekarz wykryje poważne wady płodu. Są jednak rozwiązania, gdzie usunięcie ciąży u dziewczyny poniżej 18 roku życia jest nie tylko legalny, ale i możliwy do zrealizowania od ręki.

Usuwanie ciąży za granicą

O ile legalne usunięcie ciąży w Polsce nie jest proste dla kobiet pełnoletnich, to prawo nie ułatwia wykonania zabiegu nawet osobie poniżej 18 roku życia.

Legalne usunięcie ciąży poniżej 18 roku życia jest za to możliwe za granicą. Niestety to jedyna możliwość, aby dokonać terminacji, nie zmarnować sobie życia i nie przysporzyć sobie kłopotów z prawem.

Czy możesz samodzielnie zadecydować o zabiegu aborcji, jeśli masz poniżej 18 lat?

Przeprowadzenie aborcji w klinice aborcyjnej jest w pełni możliwe, o ile wybierzesz się do kliniki wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem.

Jak w Polsce, tak i w pozostałych krajach sąsiadujących z nami, zabieg aborcji, jeśli stara się o niego niepełnoletnia kobieta do 18 roku życia, wymagań jest zgoda rodzica lub dorosłego opiekuna.

Do którego tygodnia ciąży można wykonać zabieg?

Aborcja za granicą dla nastolatki możliwa jest na tych samych zasadach, co dla kobiet dorosłych. Zabiegu możesz dokonać do 12 tygodnia ciąży.

Zobacz, w których krajach wykonasz zabieg przerwania ciąży najszybciej.

Aborcja poniżej 18 roku życia — Czechy

Czechy to jeden z głównych kierunków, jakie wybierają kobiety, chcące dokonać legalnej aborcji.

W klinice w Czechach bez problemu wykonasz zabieg, bez konieczności podawania przyczyny.

Słowacja — usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia

Kolejnym krajem, w którym w pełni legalnie wykonasz zabieg przerwania ciąży, bez zadawania dodatkowych pytań jest Słowacja.

Możesz zadecydować o rodzaju zabiegu, czasu pozostawania w klinice.

Metody aborcji za granicą

Do dyspozycji młodocianych klientek są z reguły dwa zabiegi aborcyjne. Aborcja chemiczna i mechaniczna.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre kliniki aborcyjne odchodzą od aborcji farmakologicznej (tabletki wczesnoporonne wydawane do użytku w domu), ze względu na obawy przed pojawieniem się powikłań.

Tabletki wywołują duże krwawienie, które może stanowić zagrożenie życia matki małoletniej.

Koszty aborcji u nastolatki za granicą

Przeprowadzenie zabiegu aborcji nie jest dużym kosztem, biorąc pod uwagę, że partnerzy młodych kobiet dość często nie podejmują się obowiązku związanego z wychowaniem dziecka.

Za wykonanie zabiegu powinnaś się liczyć z kwotą około 2000-3000 tys. złotych. Pozostałe koszty uzależnione są od wystąpienia innych okoliczności oraz od tego, ile czasu pozostaniesz w klinice po samym zabiegu.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Zanim udasz się do kliniki aborcyjnej za granicę, powinnaś być pewna, że jesteś w ciąży. Warto przeprowadzić test ciążowy, by uzyskać pozytywny wynik potwierdzający ciążę.

Potwierdź ciążę

Możesz także skorzystać z wizyty u ginekologa, który potwierdzi ciążę. Niestety wizyta taka musi się odbyć z udziałem osoby dorosłej: rodzica lub opiekuna.

Wykonaj test na grupę krwi

Podczas wizyty w klinice jeszcze przed zabiegiem, przydatne będzie potwierdzenie grupy krwi. Wykonaj taki test jeszcze w Polsce lub zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające grupę Twojej krwi.

Zaświadczenie o przyjmowaniu leków

Poinformuj personel medyczny o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz i ich dawkowaniu. Może to być kwestia istotna, ponieważ niektóre leki wchodzą w korelację ze środkami stosowanymi podczas zabiegu aborcji.

Posiłki

Nie spożywaj żadnych posiłków co najmniej 6 godzin przed umówionym zabiegiem. Grozi to zadławieniem się wymiotami podczas narkozy lub zapaleniem płuc, jeśli treść żołądkowa dostanie się do płuc.

Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak postępować po zabiegu przerwania ciąży.

Jak postępować po zabiegu aborcji?

Poniżej przeczytasz kilka zaleceń, które warto, abyś zastosowała zaraz po zabiegu. Pomogą Ci szybciej wrócić do stanu równowagi i zabezpieczą przed pojawieniem się powikłań po zabiegowych.

Ważne zalecenia po zabiegu aborcji:

 • pij dużo wody po zabiegu i postaw na lekkostrawną dietę;
 • do 12 godzin po zabiegu możesz potrzebować pomocy osoby bliskiej ze względu na zawroty głowy i ogólny stan rozbicia po narkozie;
 • wstrzymaj się od dźwigania ciężkich przedmiotów;
 • wstrzymaj się od uprawiania sportu przynajmniej na tydzień;
 • odpuść sobie przez najbliższe 2 tygodnie wizyty w saunie i na basenie;
 • unikaj kąpieli na rzecz prysznica;
 • wstrzymaj się od seksu przynajmniej do końca kolejnej menstruacji;
 • nie zażywaj antybiotyków, chyba że lekarz zaleci inaczej lub wystąpi gorączka powyżej 38 stopni;
 • w przypadku pojawienia się bólu przyjmij ibuprom lub paracetamol;
 • używaj podpasek, zrezygnuj na około 2 miesiące z tamponów;
 • wstrzymaj się od spożywania alkoholu przez co najmniej miesiąc;
 • skorzystaj z wizyty kontrolnej u lekarza po około 6 tygodniach po zabiegu;
 • dużo odpoczywaj i relaksuj się, dobry stan psychiczny, to szybszy powrót do formy.

Czego możesz spodziewać się po zabiegu?

Tak samo, jak przed terminacją ciąży, po zabiegu aborcji powinnaś być przygotowana na pojawiające się objawy, które towarzyszą zabiegowi.

Przygotuj się na krwawienie

Krwawienie jest nieodzowną częścią zabiegu przerwania ciąży. Przygotuj się na pojawienie tych objawów. Zabezpiecz się podpaską, raczej unikaj tamponów.

Chcesz mieć pewność braku ciąży?

Kolejny test ciążowy warto wykonać za około 3 tygodnie od zabiegu. Ze względu na krążące hormony organizmie, wynik testu może być fałszywie dodatni.

Powrót do szkoły i pracy

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaraz po zabiegu wróciła do szkoły lub pracy. Możliwe objawy występujące przy znieczuleniu ogólnym mijają szybko. Zaraz po zabiegu jesteś zdolna do normalnego funkcjonowania.

Kolejna miesiączka

Kiedy możesz spodziewać się następnej owulacji i miesiączki? Praktycznie w ciągu miesiąca Twój organizm wróci do normy. Następna owulacja i miesiączka wystąpią prawdopodobnie w normalnym cyklu menstruacyjnym już w ciągu czterech tygodni.

Kiedy po zabiegu odzyskasz płodność?

Uwaga: zabieg usunięcia ciąży nie odsuwa w czasie możliwości kolejnego zajścia w ciążę.

W około 4 tygodnie po zabiegu istnieje możliwość ponownego zajścia w ciążę, dlatego zabezpieczaj się lub najlepiej wstrzymaj się od współżycia.

Niektóre kliniki oferują przy zabiegu założenie spirali antykoncepcyjnej.

Rejestracja telefoniczna dla pacjentek z Polski

Czy trudno jest dostać się na zabieg aborcji za granicę? Pacjentki z Polski nie muszą czekać i mogą dostać się na zabieg praktycznie z dnia na dzień.

Wystarczy podnieść słuchawkę, zadzwonić do kliniki i w rejestracji zarezerwować termin zabiegu.

Aborcja – porady i często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz kilka pytań, które mogą Ci pomóc podjąć decyzję.

Czy warto przeprowadzić aborcję u dziewczyny poniżej 18 roku życia?

Dziewczyna poniżej 18 roku życia, jeśli ma miesiączkę, to jej organizm jest przygotowany fizycznie do ciąży.

Jednak emocjonalnie i społecznie ciąża taka jest obciążeniem dla jeszcze dziecka i całej jej rodziny. Obecnie młode ciąże w szkole średniej nacechowane są negatywnym odbiorem społecznym.

Decydując się na seks w tak młodym wieku, musisz liczyć się z możliwością przypadkowego zajścia w ciążę, a później z ewentualnym zabiegiem lub skomplikowaniem sobie życia na tak wczesnym etapie.

Czy przerwanie ciąży boli?

Temat aborcji jest w Polsce jeszcze tematem tabu. Na pewno sam zabieg trwa kilka minut, najczęściej wykonywany jest w narkozie, czyli ogólnym znieczuleniu.

Ból po zabiegu zbliżony jest do bólu menstruacyjnego, na pewno jest dużo mniejszy, niż ból pojawiający się przy urodzeniu dziecka.

Czy przy przerwaniu ciąży musi być osoba dorosła?

Do zabiegu przerwania ciąży potrzebna jest obecność osoby dorosłej.

Rodzic lub opiekun prawny musi wyrazić zgodę na zabieg, a podczas zabiegu może być potrzebny do podejmowania decyzji, jeśli w trakcie wystąpią jakieś powikłania.

Opiekun pomoże Ci także po zabiegu, kiedy będziesz skołatana po narkozie.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

„Największym skarbem dla człowieka jest zdrowie.”

Symonides z Keos

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

  * dane obowiązkowe