W poniższym artykule zaprezentujemy statystyki aborcji w Polsce przed zmianą prawa i po wprowadzeniu poprawek Trybunału Konstytucyjnego. Zobacz, jak bardzo zmieniła się ilość zabiegów. Jakie trudności napotykają kobiety, które chciałby skorzystać z zabiegu aborcji, jednak prawo wiąże ręce lekarzom.
Zabieg przerwania ciąży a zmiany w prawie o ochronie płodu ludzkiego w latach 2018-2022
Szczegółowe statystyki podawane za poprzedni rok przez Ministerstwo Zdrowia mogą co najmniej zaniepokoić przyszłych rodziców i to całkowicie abstrahując od poglądów prywatnych, czy politycznych.
Otóż z legalnego zabiegu przerwania ciąży w 2021 roku mogło skorzystać W CAŁEJ POLSCE wyłącznie 107 kobiet. To ogromny spadek zabiegu przerywania ciąży i prawdopodobnie zmiana ta miała miejsce po zmianie prawa dotyczącego legalności aborcji w Polsce.
Sprawdźmy to chronologicznie.
Statystyki przerywania ciąży w Polsce w 2018 roku
W 2018 roku z zabiegu legalnej aborcji skorzystało w Polsce 1076 kobiet.
W porównaniu do statystyk europejskich to i tak jest niewielka liczba. Nie mniej zabieg był łatwiej dostępny i kobiety chcące z niego skorzystać, nie musiały udowadniać, że są ku temu przesłanki.
Statystyki aborcji w Polsce w 2019 roku
Rok 2019 to zawrotna liczba zabiegów w ilości 1110. Biorąc pod uwagę szczegółowe dane statystyczne, przerwania ciąży dokonano głównie z powodu wystąpienia trisomii.
Trisomia to obecność trzeciego (dodatkowego) chromosomu w danej parze homologicznej (aberracja chromosomowa genomowa) u płodu.
Sama nazwa „trisomia” brzmi dość zagadkowo, jednak powoduje wysokie prawdopodobieństwo poronienia jeszcze na etapie w okresie zarodkowym lub płodowym. Statystyka jest niebłagalna, wynosi 90-95% prawdopodobieństwa poronienia.
Zabieg przerwania ciąży — statystyki w Polsce w roku 2020
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2020 roku z zabiegu przerwania ciąży skorzystało ponownie 1076 kobiet.
Wszystkie powyższe zabiegi przerwania ciąży przeprowadzone zostały zgodnie z prawem na podstawie ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego.
Zabiegi aborcji w warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w Polsce w roku 2021
W kraju takim, jak Polska, która jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Europy, coraz lepsze badania prenatalne wykazują już na początkowym etapie ciąży jej nieprawidłowości.
Co z tego, jeśli kobieta nie może zgodnie z prawem powołać się nawet na argument „zagrożenia zdrowia kobiety”, aby otrzymać stosowną pomoc w przypadku zagrożonej ciąży i wady płodu.
Zmiany prawa doprowadziły do takiej sytuacji, że w 2021 roku tylko 107 kobiet mogło liczyć na legalność aborcji. Reszta Pań trafiła do szarej strefy lub urodziła dziecko chore. Z powodu niechlubnych zmian prawa wiele kobiet po prostu zmarło, zanim urodziło dziecko z powodu powikłań ciążowych i zaniedbań ze strony personelu medycznego.
Nowe zakazy aborcyjne w Polsce, stare problemy
Stąd nietrudno wysnuć wnioski, że większość aborcji w Polsce odbywa się poza systemem. Kobiety radzą sobie tabletkami w domu lub w zagranicznych klinikach aborcyjnych.
Zobaczmy, jak przedstawia się statystyka tych 107 zabiegów.
- 75 zabiegów aborcji w Polsce w 2021 roku wykonano, powołując się na badania prenatalne i przesłanki medyczne wskazujące na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
- pozostałe 32 przypadki aborcji nastąpiły z powodu przesłanki, gdzie ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.
Prawo aborcyjne, czyli prawo o ochronie płodu ludzkiego w Polsce po zmianach trybunału
Legalna aborcja w Polsce jest możliwa do 9 tygodni ciąży w 3 przypadkach:
- jeśli ciąża stanowi zagrożenie życia kobiety (w przypadku zagrożenia życia kobiety liczy się zdrowie i życie matki.);
- według prawa aborcyjnego ciążę można usunąć, jeśli wykryte zostały poważne wady płodu (nieodwracalnego upośledzenia płodu, nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu kobiety);
- gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.
Aborcja w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej
Co to znaczy, że płód ma poważne wady rozwoju? Czy aborcja w Polsce jest wtedy legalna?
Prawo aborcyjne w Polsce zezwala na usunięcia ciąży, jeśli badania prenatalne wykryją poważne wady płodu.
Oznacza to, że jeśli lekarz stwierdzi, że płód już jako dziecko nie będzie w stanie funkcjonować poza organizmem matki ze względu na przyszłe wady rozwojowe, to zachodzi przesłanka do wykonania legalnego zabiegu aborcji.
W warunkach dopuszczalności przerywania ciąży mieści się także ochrona zdrowia kobiety ciężarnej
Kiedy ciąża stanowi zagrożenie życia matki? Tutaj nie ma zamkniętego katalogu zdarzeń, a więc wszystko zależy od interpretacji lekarza prowadzącego ciążę.
Wszystko było dobrze, gdyby nie fakt, że to właśnie na lekarzu w tym momencie spoczywa odpowiedzialność karna. Nic więc dziwnego, że medycy obawiają się przez surowe konsekwencje podejmowania takich decyzji.
Innego rodzaju utrudnieniem jest także tzw. przesłanka natury etycznej, gdzie lekarz powołując się na klauzulę sumienia ABSOLUTNIE ZGODNIE Z PRAWEM może odmówić wykonania zabiegu. Kobieta w takiej sytuacji praktycznie pozostawiona jest samej sobie.
Wszystkie takie przepychanki nie czynią naszego aparatu medycznego bardziej sprawnym, a więc całkowity koszt zdrowia ponoszą same kobiety. Zdarza się bowiem, że dopiero pod koniec ciąży dowiadują się o poważnych problemach z ciążą. Zdarza się także, że ciążą kończy się zgonem kobiety.
Zabieg przerwania ciąży w wyniku czynu zabronionego
W praktyce istnieje jeszcze jeden argument uprawniający kobietę do legalnej aborcji. Chodzi o ciążę, która powstała w wyniku czynu zabronionego. Na myśli mamy tutaj gwałt i przemoc seksualną.
O ile w przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka lub matki kobieta może skorzystać z wyboru przerwania ciąży, to i tutaj prawo powinno zapewnić bezproblemowy zabieg, jeśli kobieta doświadczyła przemocy.
W życiu jednak sprawy wyglądają inaczej i zanim kobieta udowodni, że doszło do czynu zabronionego, często jest już zbyt późno na aborcję.
Inne przesłanki medyczne — na przykład przy rozstroju zdrowia psychicznego
W polskim prawie do końca 2022 roku nie został stworzony katalog dolegliwości zagrażających zdrowiu kobiety, na który można się powołać, żądająca legalnej aborcji. Jest to swojego rodzaju furtka, ale działa w dwie strony. Umożliwia kobietom dochodzenie swoich praw, ale i lekarzom na nadużycia.
Kobieta może powołać się na legalność aborcji, jeśli stan jej zdrowia psychicznego nie pozwala na przebieg ciąży, a tym bardziej na wychowanie dziecka.
W praktyce do aborcji powinna zatem wystarczyć opinia lekarza psychiatry, jednak polskie placówki medyczne obawiają się poważnych kar i blokują takie zabiegi.
Ile realnie dokonuje się w Polsce zabiegów aborcji?
Z nieoficjalnych statystyk wynika, że co roku w Polsce wykonuje się ponad 100 tys. zabiegów aborcji.
Wiele z tych kobiet ucieka się do aborcji za granicą lub w prywatnych gabinetach. Są to zabiegi wykonane w szarej strefie.
Komu grozi kara za wykonanie nielegalnego zabiegu aborcji w Polsce?
Wszystkie inne próby dokonania zabiegu aborcji poza wyznaczonym katalogiem przepisów, zaliczane są do nielegalnego zabiegu i grożą za nie sankcje karne.
W 2022 roku padł pomysł, by nielegalną aborcję wpisać do kodeksu karnego. Oznaczałoby to, że zarówno kobieta, jak i lekarz odpowiadaliby za nielegalną aborcję tak samo, jak za zabójstwo. Pomysł jest dość kontrowersyjny, ale pomimo tego znalazł wielu zwolenników.
Legalność aborcji w Europie
W związku z coraz trudniejszym dostępem do legalnego zabiegu przerwania ciąży w Polsce kobiety decydują się na emigrację aborcyjną.
Oznacza to, że przerwanie ciąży następuje w klinice zagranicznej, gdzie jest w pełni legalne bez względu na przesłanki medyczne, a nawet możliwe tak po prostu humanitarnie na życzenie kobiety.
Prawo zagraniczne w Niemczech, Czech, Włoch, Austrii, Słowacji zezwala kobietom dokonać legalnej aborcji farmakologicznej lub chirurgicznej do 7, 9 i 24 tygodnia ciąży.
Gdzie można dokonać legalnej aborcji w Europie?
Legalnego zabiegu przerwania ciąży możesz dokonać praktycznie u wszystkich naszych sąsiadów.
Poniższe kraje są otwarte na zabiegi polek i możesz śmiało obrać któryś kierunek:
- Niemcy — aborcja możliwa do 22 tygodnia ciąży;
- Czechy — terminy wyglądają podobnie, dodatkowo możesz tam dokonać aborcji wyłącznie na życzenie;
- Słowacja — oferuje aborcję w przystępnych cenach;
- Austria — nie spotkają Cię sankcje prawne, jeśli zdecydujesz się na terminację ciąży w tym kraju;
- Ukraina, Litwa, Białoruś — legalnej aborcji możesz także dokonać u naszych wschodnich sąsiadów.
Kliniki aborcyjne we wszystkich powyższych krajach mają swoje strony internetowe, gdzie znajdziesz informacje nawet w języku polskim.
Aborcja na świecie — zobaczmy statystyki dla 2021 roku
Statystyki w latach 2010-2014 wskazują na to, że co 4 ciąża na świecie kończyła się terminacją.
W 2021 roju na świecie wykonano 42,6 mln aborcji, jak czytamy z danych na portalu Worldometer.info.
Na tle powyższej statystyki Polska wydaje się więc być krajem o konserwatywnym i nieprzystępnym prawie dla kobiet. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polek obawia się planować ciążę, w efekcie nie chcą zakładać rodziny.
W jakich krajach jest najwyższy odsetek aborcji?
Najwięcej aborcji przeprowadza się w państwach Południowej Ameryki. Liberalna polityka aborcyjna sprawia, że kobiety bez żadnych konsekwencji mogą korzystać z zabiegu.
Liberalna polityka aborcyjna w Ameryce Południowej
Ma to także drugie dno, bo aborcja farmakologiczna jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów i przeprowadzona we wczesnym etapie ciąży, minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegowych prawie do zera.
Aborcja w Afryce
Kolejnym najbardziej liberalnym aborcyjnie kontynentem jest Afryka.
Aborcja farmakologiczna jest bardzo popularna w Afryce już na wczesnym etapie ciąży. Można przypuszczać, że kraj ten wprowadził taką politykę aborcyjną, ze względu na biedę i przeludnienie.
Liberalny kraj aborcyjny w Europie?
Najbardziej liberalny kraj aborcyjny w Europie to Czechy i Niemcy.
Jak widzisz nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby dokonać legalnej aborcji, nie zmienia to natomiast faktu, że nie jest łatwo wybrać się w taką podróż, chociażby ze względów logistycznych.
Pocieszające jest, że kliniki aborcyjne w Czechach i w Niemczech oferują nie tylko sam zabieg, ale i pełny transport na miejsce z większych miast w Polsce. Wszystko po to, by ułatwić pacjentkom legalny i godny zabieg przerwania ciąży, którego nie mogą otrzymać we własnym kraju.
Zabieg przerwania ciąży; aborcja farmakologiczna i chirurgiczna – zalecenia, by później bez problemu zajść w ciążę
Podobne zalecenia, jakie za chwilę przeczytasz, publikuje także Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach. Poniżej jenak znajdziesz bardziej szczegółowe strategie.
Jeśli chcesz przeprowadzić zabieg aborcji ze względu na stan zdrowia psychicznego lub z powodu warunków ekonomicznych, ale chcesz w przyszłości jeszcze mieć dzieci, to warto, abyś sugerowała się poniższymi wskazówkami. Pomogą Ci one przejść etap aborcji, a przy okazji nie wpędzisz się w kłopoty.
Wstrzymaj się od współżycia po aborcji
Aborcja farmakologiczna w późniejszym etapie ciąży wymagać może zabiegu łyżeczkowania. Oznacza to, że poza ogólną wrażliwością na ból i krwawieniem, ścianki macicy mogą być dodatkowo czułe i wrażliwe na bodźce.
Wstrzymaj się od współżycia do czasu całkowitego zaniknięcia takich objawów, aby nie narazić się na stres pourazowy.
Unikaj tamponów
Przynajmniej przez jeszcze kolejny cykl menstruacyjny unikaj tamponów.
Aborcja jest zabiegiem i pozostawia na ściance macicy rany przypominające rany na naskórku. Proces gojenia wymaga czasu, a więc zapewnij sobie ten czas, bez przeszkadzania.
Takim problemem mogą być tampony, które tamują odpływ krwi z macicy do pochwy. Po zabiegu aborcji lepiej używać podpasek co najmniej przez kolejny cykl menstruacyjny.
Zastosuj umiarkowane ćwiczenia
Umiarkowany wysiłek fizyczny i ćwiczenia takie, jak joga pomogą Ci zawalczyć z bólem. Rozluźnią mięśnie, zwiększą przepływ krwi i lepiej natlenią tkanki.
Ćwiczenia to także relaks i dopamina, dlatego pomimo aborcji staraj się zachować umiarkowany wysiłek fizyczny. Idź na spacer, na rower, zrelaksuj się na łonie natury.
Otocz się miłymi ludźmi
Nic tak dobrze nie wpływa na nas, jak miłe i bezpieczne otoczenie.
Jeśli miałaś aborcje porozmawiaj z psychologiem. Poszukaj wsparcia w grupach wsparcia i wśród osób Ci życzliwych. To da Ci siłę i komfort psychiczny, pomoże nie popaść w czarne myśli.
Po jakim czasie po aborcji możesz znowu planować ciążę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od techniki aborcji.
Aborcja farmakologiczna może przesunąć cykl owulacyjny nawet o miesiąc. Tak samo może zadziać się w przypadku aborcji chirurgicznej.
Szacuje się, że jeśli nie miałaś powikłań po aborcji, kolejną ciążę możesz planować od następnego cyklu owulacyjnego.