Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja?

Home > Ile kosztuje aborcja?

Czy wiesz, że w ciągu roku w Polsce dokonuje się ponad 100 tysięcy nielegalnych aborcji? Bez wątpienia wynika to z tego, że prawo aborcyjne w naszym kraju jest mocno ograniczone. Kobiety mogą zdecydować się na usunięcie ciąży jedynie w trzech przypadkach – w innych sytuacjach są pozostawione same sobie, dlatego też wiele z nich często podejmuje decyzję o nielegalnej aborcji – wybiera metodę chirurgiczną lub farmakologiczną. Ile jednak kosztuje aborcja? Na jaki wydatek muszą nastawić się ciężarne chcące dokonać aborcji? Dowiedz się!

Całkowicie legalnie i bezpiecznie możesz usunąć ciążę w Czechach. Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń! Nasi konsultanci mówią w języku polskim. Jesteśmy dostępni pn.–pt. 8:00–18:00. Możesz też skontaktować się z nami pod numerem telefonu +420 704 463 265

 

 

Kiedy możliwa jest legalna aborcja w Polsce?

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia konkretnych informacji dotyczących cen aborcji, to najpierw warto wspomnieć co nieco o tym, kiedy możliwa jest legalna aborcja w Polsce. W poniższych przypadkach, jeśli kobieta ma ubezpieczenie społeczne, aborcja jest bezpłatna w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Prawo do legalnej aborcji przysługuje kobietom, gdy:

  • ciąża stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej,
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – np. gwałtu.

Przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. była ona możliwa jeszcze w trzecim przypadku, tj. gdy istniało duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu oraz zdrowiu.

Od października 2020 r. w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w Polsce uległa istotnym ograniczeniom. Zgodnie z nowym orzeczeniem aborcja z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu nie jest już uznawana za legalną przesłankę. Obecnie więc jedynymi dwoma przypadkami, w których legalna aborcja jest nadal dopuszczalna, są zagrożenie życia lub zdrowia ciężarnej kobiety oraz sytuacja, gdy ciąża wynika z przestępstwa, takiego jak gwałt. Warto zaznaczyć, że aborcja w Polsce jest dostępna bezpłatnie dla kobiet z ubezpieczeniem społecznym w publicznych placówkach opieki zdrowotnej tylko w wyżej wspomnianych okolicznościach.

Procedura legalnej aborcji w Polsce wymaga skonsultowania się z lekarzem oraz uzyskania stosownego zaświadczenia potwierdzającego spełnienie jednej z dopuszczalnych przesłanek. Ponadto decyzja o przeprowadzeniu aborcji musi być podjęta przez kobietę dobrowolnie i świadomie. Pomimo aktualnych ograniczeń debata na temat prawa do legalnej aborcji nadal jest intensywna w społeczeństwie polskim i generuje różne opinie i perspektywy.

Jakie są metody aborcji?

Pacjentki, które zdecydowały się na aborcję, zazwyczaj mają do wyboru dwie metody, takie jak:

  • aborcja farmakologiczna,
  • aborcja chirurgiczna.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Jednak wybór konkretnej z nich powinien być uzależniony od wieku ciąży oraz opinii ciężarnej. Zanim dokona się aborcji, to zawsze niezbędne jest przeprowadzenie rozmowy z pacjentką, podczas której zostaną przedstawione ewentualne powikłania poaborcyjne. Lekarz powinien również poinformować pacjentkę o metodach zapobiegania ciąży, dzięki którym uda się uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Istotnym elementem jest również upewnienie się, że kobieta nie została zmuszona do usunięcia ciąży przez inne osoby. Następnie ciężarna ma kilka dni do namysłu – jeśli jej decyzja nie zostanie zmieniona, wykonuje się aborcję.

Po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką i przedstawieniu ewentualnych powikłań poaborcyjnych lekarz powinien omówić z nią szczegóły obu dostępnych metod aborcji. Aborcja farmakologiczna polega na zastosowaniu specjalnych leków, które powodują zatrzymanie rozwoju ciąży i wydalenie zarodka lub płodu przez organizm. Jest to najczęściej stosowane w przypadku wczesnych faz ciąży, maksymalnie do 12 tygodnia. Z kolei aborcja chirurgiczna obejmuje zabiegi, takie jak próżniowa aspiracja czy zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwa się tkankę ciążową. Wybór między tymi dwiema metodami może zależeć od indywidualnych preferencji pacjentki, a także od aspektów medycznych.

Ważne jest, aby pacjentka była świadoma, że aborcja to poważna decyzja i może być obarczona emocjonalnymi skutkami. Dlatego też wsparcie psychologiczne i medyczne powinno być dostępne dla kobiet przed, w trakcie i po zabiegu aborcji. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru metody aborcji powinna być podejmowana w pełni świadomie i dobrowolnie przez pacjentkę, a lekarz powinien być gotów udzielić wszelkich niezbędnych informacji oraz odpowiedzi na ewentualne pytania czy wątpliwości.

Aborcja farmakologiczna

Jedną z najpopularniejszych metod aborcji jest stosowanie środków farmakologicznych, które mają za zadanie usunąć ciążę. Mogłoby się wydawać, że jest to całkowicie bezpieczny sposób, ale pamiętajmy, że każda kobieta może zupełnie inaczej zareagować na dawki leku! Ta metoda jest skuteczna jedynie na wczesnym etapie ciąży – maksymalnie do 12 tygodnia. Pacjentkom najczęściej podaje się dwie dawki leku, które hamują rozwój ciąży oraz umożliwiają wydalenie płodu i tkanek ciążowych z organizmu kobiety. Aborcja farmakologiczna często wiąże się z występowaniem intensywnych krwawień oraz skurczy.

Stosowanie tabletek wczesnoporonnych to popularna metoda usuwania ciąży, lecz musimy pamiętać, że tego typu środki mają skutki uboczne. Nie każda kobieta również może po nie sięgać – zanim wybierzesz konkretne leki, musisz zapoznać się z przeciwwskazaniami. Dodatkowo aborcja farmakologiczna często nie przynosi oczekiwanych rezultatów z kilku powodów. W internecie możesz kupić leki, które tak naprawdę nie są tabletkami poronnymi – nie brakuje oszustów. Powodem może być też nieodpowiednie dawkowanie czy chociażby ciąża pozamaciczna. Często występują również powikłania.

Koszt aborcji farmakologicznej jest dość zróżnicowany, jej cena zazwyczaj waha się między 100 a 1000 złotych. Cena tabletek wczesnoporonnych najczęściej jest uzależniona od ich skuteczności czy chociażby możliwych skutków ubocznych.

Aborcja chirurgiczna

Bezpieczniejszym sposobem usunięcia ciąży jest zastosowanie metody próżniowej. Czas trwania takiego zabiegu jest niezwykle krótki – zazwyczaj zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Najpierw podaje się pacjentce znieczulenie miejscowe lub ogólne. Później przechodzi się do poszerzenia szyjki macicy poprzez podanie środka farmakologicznego. Następnie lekarz odsysa zawartość jamy macicy, używając do tego specjalnego urządzenia. Kolejnym etapem jest upewnienie się lekarza, czy ciąża została całkowicie usunięta. Na tym kończy się zabieg. Najczęściej pacjentka musi jeszcze pozostać na krótkiej obserwacji w razie wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Aborcja chirurgiczna jest przeprowadzana zdecydowanie częściej niż aborcja farmakologiczna. Taki zabieg może zostać wykonany już od 5 tygodnia ciąży. Natomiast do jakiego etapu może być stosowana? Jest to w dużej mierze zależne od tego, w jakim kraju dokonujemy aborcji. W przypadku najpopularniejszych wyborów Polek, czyli Słowacji i Czech, aborcja metodą próżniową jest możliwa do 12 tygodnia od poczęcia.

Zabieg aborcyjny metodą próżniową to koszt w okolicach 2000 złotych. W zależności od tego, na jaką klinikę aborcyjną się zdecydujesz, musisz liczyć się z nieco mniejszym lub większym wydatkiem. Jest to najskuteczniejszy sposób usuwania ciąży, choć warto mieć na uwadze, że ta skuteczność się obniża w przypadku kobiet otyłych lub z dużą nadwagą. Wtedy najprawdopodobniej lepiej sprawdzi się aborcja farmakologiczna.

Ryzyko powikłań po aborcji

W związku z ograniczeniem sytuacji, w których legalna aborcja jest w Polsce możliwa, prężnie działa podziemie aborcyjne. Mamy zbyt restrykcyjne prawo, i społeczeństwo jest tego w pełni świadome. Dramatyczne sytuacje życiowe niejednokrotnie zmuszają kobiety do usunięcia ciąży mimo prawnych ograniczeń. Zabieg usuwania ciąży przeprowadzany nielegalnie w niesprawdzonych miejscach i przez niewykwalifikowane osoby jest jednak bardzo niebezpieczny. Usunięcie ciąży wykonywane zarówno w sposób farmakologiczny, jak i chirurgiczny to poważna ingerencja w organizm, która może prowadzić do groźnych powikłań i mieć bolesne skutki uboczne. Niezmiernie ważne jest więc to, aby zabieg usunięcia ciąży wykonywany był w sprawdzonym, rzetelnym miejscu, a w przypadku zażywania tabletek w domu, aby lek był odpowiedni i ze sprawdzonego źródła. To pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków niepożądanych. Aby uniknąć nielegalnej aborcji w Polsce, można sięgnąć po pomoc naszych sąsiadów Czechów.

Najczęstsze skutki uboczne aborcji farmakologicznej to silne bóle brzucha i skurcze macicy, krwawienie, które może być obfite, rzadziej mdłości, wymioty, bóle i zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach możliwe komplikacje, takie jak niedokrwistość czy infekcje. Niebezpieczna jest tu także tzw. aborcja niepełna. Warto więc skontrolować skuteczność aborcji poprzez wykonanie badania USG. Należy również podczas całej procedury bezwzględnie trzymać się zaleceń lekarza kliniki aborcyjnej, w której zakupiliśmy tabletki. W przypadku aborcji próżniowej występuje niewielkie ryzyko uszkodzenia narządów rodnych czy też infekcji. Skutki uboczne aborcji mogą być różne w zależności od indywidualnych cech organizmu kobiety, stadia ciąży oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Ważne jest, aby każda kobieta przed podjęciem decyzji o aborcji została dokładnie poinformowana o potencjalnych skutkach ubocznych, żeby mogła podjąć świadomą decyzję i uzyskać odpowiednie wsparcie medyczne. Profesjonalne kliniki aborcyjne zapewniają pacjentkom wysokie standardy i kompleksową opiekę specjalistów.

Tabletki wczesnoporonne a aborcja próżniowa

Istnieją różne metody aborcji. Aborcja farmakologiczna jest przeprowadzana przy pomocy tabletek wczesnoporonnych i jest ona dość popularną metodą przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania. Tabletki poronne najczęściej zawierają mifepriston i mizoprostol. Pigułki z mifepristonem hamują rozwój zarodka poprzez blokowanie progesteronu – hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Bez niego dochodzi do poronienia. Z kolei mizoprostol powoduje skurcze macicy skutkujące usunięciem płodu z jej wnętrza. W inny sposób przeprowadza się natomiast aborcję chirurgiczną (czyli aborcję mechaniczną). Metoda próżniowa polega na odessaniu tkanek z zawartości macicy, co powoduje jej natychmiastowe oczyszczenie. Chcąc wykonać zabieg aborcji skutecznie, szybko i bez obaw, że usunięcie ciąży nie było kompletne, najlepiej zdecydować się na zabieg usunięcia ciąży metodą chirurgiczną, podczas której cały czas sprawowana jest kontrola lekarza specjalisty. Nie w każdym przypadku sprawdzi jednak ta druga metoda. Wiele zależy od organizmu i predyspozycji kobiety (wiek, waga itp.). Kobiety, które chcą wykonać zabieg aborcji, powinny skonsultować wybór metody ze specjalistą.

Ile kosztuje aborcja?

Każda kobieta decydująca się na przerwanie ciąży z pewnością zastanawia się, ile kosztuje aborcja farmakologiczna, a ile aborcja chirurgiczna. Średni koszt aborcji farmakologicznej, czyli tabletek poronnych, to ok. 600–750 zł, w zależności od źródła i liczby pigułek. Niemal trzykrotnie droższa jest aborcja chirurgiczna, gdyż tutaj mamy koszt ok. 2000 zł. Poza finansami koniecznie trzeba wziąć pod uwagę termin. Aborcja w Polsce jest nielegalna, natomiast w Czechach bez podawania powodu jest możliwa w pierwszym trymetrze. Po 12 tygodniu ciąży nie możemy same podjąć takiej decyzji, ponadto, ze względów zdrowotnych, zabieg usunięcia ciąży w bardziej zaawansowanym stadium nie jest również zalecany przez WHO. Przerwanie ciąży jest decyzją bardzo trudną i podjęcie jej warto wielokrotnie przemyśleć oraz zastosować wszelkie środki bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby nie szukać nielegalnych sposobów na usunięcie ciąży, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety.

Profesjonalne kliniki aborcyjne są placówkami medycznymi, które oferują specjalistyczną opiekę zdrowotną w zakresie przerywania ciąży. Warunki w tego rodzaju placówkach są ściśle regulowane przepisami prawnymi i normami medycznymi, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentek oraz świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Warunki sanitarne w klinikach aborcyjnych są monitorowane i utrzymywane na najwyższym poziomie. Środki bezpieczeństwa i higieny są ściśle przestrzegane, aby minimalizować ryzyko zakażeń i zapewnić ochronę zdrowia pacjentek. Kliniki aborcyjne zatrudniają wykwalifikowany personel medyczny, w tym lekarzy, pielęgniarki i inny personel pomocniczy. Ten zespół jest odpowiedzialny za zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej, przeprowadzanie procedur aborcyjnych oraz udzielanie wsparcia pacjentkom. Ponadto kliniki aborcyjne dbają o prywatność swoich pacjentek. Procedury i konsultacje są prowadzone w dyskretny sposób, a personel jest szkolony, aby szanować poufność informacji medycznych.

CO WARTO WIEDZIEĆ Blog

9.02.2024

Jak wygląda aborcja i do którego tygodnia ciąży można ją przeprowadzić?

Aborcja to medyczna procedura polegająca na przerwaniu ciąży przed narodzinami płodu. Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może zdecydować się na przerwanie ciąży, takich jak zagrożenie zdrowia matki, wady genetyczne płodu, przymusowa ciąża spowodowana gwałtem czy też trudne warunki życiowe, które uniemożliwiają odpowiednie zatroszczenie się o dziecko. Wyróżniamy kilka metod aborcji, na które może zdecydować…

9.02.2024

Aborcja Czechy – opinie, cena i przygotowanie do zabiegu

Legalna aborcja w Czechach jest możliwa na życzenie kobiety do 12 tygodnia ciąży. Usunięcie ciąży na życzenie oznacza, że o wykonaniu aborcji decyduje pacjentka bez konieczności podawania powodu. W Polsce aborcja nie jest legalna, dlatego wiele kobiet decyduje się na zabieg aborcji w Czechach. Usuwanie ciąży (tzw. terminacja ciąży) jest możliwe na kilka sposobów. Bardzo…

8.02.2024

Aborcja farmakologiczna – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Aborcja farmakologiczna, znana również jako aborcja medyczna, to bezpieczna i legalna metoda przerwania ciąży przy użyciu środków farmakologicznych. Aborcja farmakologiczna jest często preferowana przez kobiety ze względu na jej skuteczność oraz możliwość przeprowadzenia w początkowych etapach ciąży. Przerwanie ciąży za pomocą aborcji farmakologicznej może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza, co zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje…

2.01.2023

Ile się czeka na aborcje w Czechach? Jak szybko można uzyskać zabieg usunięcia ciąży w Czechach

Usuwanie ciąży to temat trudny nie tylko pod względem prawnym, ale też z powodów emocjonalnych; sama decyzja jest przeważnie stresująca dla kobiety. Jeśli w grę wchodzi czas, a dostęp do zabiegu jest niemożliwy, nie pozostaje nic innego, jak szukać kolejnych rozwiązań. Jeśli jesteś w ciąży i potrzebujesz wykonać szybko zabieg usunięcia ciąży, to dostępna jest…

12.12.2022

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia — aborcja u nastolatki. Co warto wiedzieć w temacie terminacji ciąży u młodej dziewczyny

Usuwanie ciąży poniżej 18 roku życia może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okolicznościach prawa polskiego. Zabieg przerwania ciąży jest w naszym kraju praktycznie niemożliwy, chyba że zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego lub lekarz wykryje poważne wady płodu. Są jednak rozwiązania, gdzie usunięcie ciąży u dziewczyny poniżej 18 roku życia…

29.11.2022

Kiedy można dokonać aborcji w Polsce tak, aby zrobić to legalnie?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań ze strony kobiety ciężarnej, u której wykryto wady płodu, jest pytanie: „Kiedy można dokonać aborcji„? Otóż w wyniku zmiany prawa, na skutek wyroku trybunału konstytucyjnego, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Potwierdzają to statystyki aborcji w Polsce, które jednoznacznie pokazują, że ilość zabiegów w naszym kraju radykalnie spadła….

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe