Blog

Blog

Home > Blog > Tabletki poronne czym są i jak działają?
16.07.2022

Tabletki poronne czym są i jak działają?

Być może podobnie, jak wiele osób słyszałaś, co to jest aborcja farmakologiczna, ale termin jest nie do końca wyjaśniony.

Aborcji farmakologicznej można także dokonać wyłącznie do pewnego okresu ciąży, każdy z krajów Unii Europejskiej ma nieco odmienne przepisy, a niektóre kraje nawet całkowity zakaz aborcji. Zobacz, co to jest aborcja z wykorzystaniem farmakologii i jak działa.

Co to jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja przy użyciu tabletek to terminacja ciąży, przy użyciu środków chemicznych. Tabletki poronne obejmują użycie jednej lub dwóch substancji, które mają działanie synergiczne.

Do aborcji farmakologicznej wykorzystuje się Mifepriston i Mizoprostol.

Tabletki poronne czym są i jak działają?

Aborcja z wykorzystaniem tabletek polega na spowodowaniu oderwania endometrium od ścianki macicy, a w kolejnym kroku na wywołaniu krwawienia.

Pierwszy preparat wpływa na produkcję progesterony, drugi natomiast na wywołanie skurczy macicy (wywołanie krwawienia).

Czym są tabletki wczesnoporonne?

Tabletki wczesnoporonne to termin używany zamiennie z tabletkami poronnymi. Co prawda wiele osób myli tabletki antykoncepcji awaryjnej z tabletkami służącymi do terminacji ciąży, jednak terminy „poronny” i „wczesnoporonny” dotyczą tego samego zjawiska.

Terminacja ciąży z użyciem tabletek poronnych

Tabletki poronne powodują silne skurcze macicy, których celem jest wydalenie zarodka. Tabletki wczesnoporonne mogą być stosowane oddzielnie, jak i łącznie.

Aborcję farmakologiczną można przeprowadzić legalnie i bezpiecznie do 9-12 tygodnia ciąży. W Polsce wyłącznie ze względu na:

 • wskazania medyczne;
 • jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Jak działają tabletki poronne?

Tabletki poronne mają wywołać obumarcie zarodka i wydalenie go poza macicę. Skurcze macicy mogą wystąpić już po 3 h od zażycia tabletek.

Terminacja ciąży poprzez tabletki poronne jest bezpieczna, choć nie należy do prostych zabiegów. Aborcji farmakologicznej warto dokonywać wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego i osoby bliskie. Tabletki wczesnoporonne mają bowiem także negatywne skutki uboczne.

Jakie inne działanie mogą powodować tabletki poronne?

Poza celowym działaniem tabletki mającej za zadanie doprowadzić do przerwania ciąży, aborcji farmakologicznej mogą towarzyszyć negatywne skutki uboczne.

Użycie tabletek wczesnoporonnych może bowiem spowodować zawroty głowy, utratę przytomności, a także silny krwotok.

Tabletki poronne mogą także wywołać biegunkę, wymioty, bóle brzucha, czy silny ból głowy.

Czy tabletki poronne są bezpieczne?

O bezpieczeństwie tabletek poronnych mówi się w kategoriach czasu ich przyjęcia. O ile jesteś we wczesnym etapie ciąży, to przyjęcie leku mizoprostol będzie całkowicie bezpieczne.

Aborcję farmakologiczną należy wykonać wyłącznie do 9-12 tygodnia ciąży, ponieważ po tym czasie może zwyczajnie nie zadziałać.

Czy w Polsce tabletki poronne są legalne?

Tabletki poronne są w Polsce legalne, jednak prawo sprowadza legalność użycia tabletek poronnych wyłącznie w 3 przypadkach.

 • Jeśli ciąża pochodzi z gwałtu.
 • Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety.
 • W przypadku wykrycia poważnych wad płodu.

Czy tabletki wczesnoporonne są na receptę?

Tak, tabletki poronne wydawane są wyłącznie na receptę. Tabletek wczesnoporonnych nie należy stosować, jeśli wiek ciąży wynosi ponad 12 tygodni.

O tym, jak działają tabletki poronne, pisaliśmy wyżej. Jeśli tabletka nie zadziała poprawnie, może doprowadzić do silnego krwotoku, który stanowi realne zagrożenie dla życia kobiety.

Czy zakup tabletek poronnych jest karalny?

Zakup tabletek poronnych jest legalny, wymaga to jednak recepty. To lekarz musi dokonać poprawnej i legalnej kwalifikacji zabiegu, sam zakup natomiast jest legalny.

Czy da się wykryć tabletki poronne

Usunięcie niechcianej ciąży to dla wielu kobiet jedyna możliwość, by nie komplikować sobie życia. W sieci dostępne są strony, które sprzedają leki poronne online, nie mniej nie odpowiadają one za skutki uboczne działania tabletek.

Tabletki aborcyjne mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie stosowane. Ich skutki uboczne mogą prowadzić nawet do śmierci. Tak, z krwi można wykryć zażycie tabletek poronnych.

Jakie skutki może przynieść częste zażywanie tabletek na poronienie?

Jeśli lekarz wypisze tabletki poronne, to przy kolejnej wizycie będzie go interesowało, kiedy ostatnio używałaś tych środków.

Użycie tabletek wczesnoporonnych bowiem nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Przede wszystkim może prowadzić do anemii, a także do późniejszych problemów z zajściem w ciążę.

Jak usunąć ciążę tabletkami w Polsce?

Usunięcie ciąży przy zażyciu tabletek poronnych jest w Polsce legalne przy spełnieniu powyższych trzech warunków.

Jeśli ich nie spełniasz, do dyspozycji masz wyłącznie nielegalne kliniki, których działanie może być śmiertelne w skutkach.

Czy dostanę receptę na tabletki podczas wizyty NFZ?

Jeśli lekarz zakwalifikuje Ci do zabiegu, to tak. Otrzymasz receptę na tabletki.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Aborcja farmakologiczna mylnie traktowana jest często, jako antykoncepcja awaryjna. Tymczasem antykoncepcja awaryjna jest w pełni legalna i polega na niedopuszczeniu do ciąży.

Legalna aborcja farmakologiczna za granicą

Zdarza się, że pacjentka nie może natrafić na rzetelną placówkę i szuka pomocy w podziemiu aborcyjnym. Jest to niezwykle niebezpieczny precedens, który może skończyć się śmiercią.

Okazuje się, że w krajach zachodnich, u naszych sąsiadów kobiety mogą bez najmniejszych przeszkód wykonać aborcję na życzenie.

Aborcja w Niemczech

Aborcja w Niemczech jest całkowicie legalna, natomiast nie oznacza to, że nie trzeba spełnić żadnych wymogów.

Polka udająca się na zabieg usunięcia ciąży w Niemczech, w zależności od zaawansowanego wieku ciąży, nie musi podawać powodu, dla którego chce wykonać terminację do 12 tygodnia ciąży.

Terminacja ciąży w Czechach

Kolejnym liberalnym krajem, gdzie można wykonać legalną aborcję, są Czechy. Czechy podobnie, jak Niemcy oferują w pełni legalny i komfortowy zabieg terminacji ciąży farmakologiczny lub mechaniczny.

Ile kosztuje aborcja farmakologiczna i tabletki poronne?

W zależności od konieczności wykonania badań dodatkowych, opłaty za wizytę komercyjną, koszt aborcji może wynieść około 2 tys. złotych.

Koszty aborcji za granicą

Jeśli chodzi o koszty aborcji za granicą, to tutaj możesz być zaskoczona. W zasadzie nie różnią się bardziej od kosztów terminacji, jakie poniesiesz w naszym kraju.

By dokonać aborcji farmakologicznej za granicą, nie musisz stąpać na krawędzi prawa, tylko w komfortowych warunkach wykonać zabieg i wrócić spokojnie do domu.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

„Największym skarbem dla człowieka jest zdrowie.”

Symonides z Keos

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

  * dane obowiązkowe

  Nasza lokalizacja
  Nasza lokalizacja Stonava 1071, 735 34 Stonava, Czechy
  Parking     Ułatwienia dla niepełnosprawnych     Dojazd rowerem