Blog

Blog

Home > Blog > Kraje z zakazem aborcji
19.07.2022

Kraje z zakazem aborcji

Aborcja i zakaz aborcji to tematy numer jeden w polityce na całym świecie. Nic dziwnego, bo temat wywołuje masę emocji, a na podstawie których sam zabieg aborcji oceniany jest negatywnie pod względem etycznym.

Nie mniej czasem sytuacja życiowa może przerosnąć każdego i kobieta zmuszona jest do poszukiwania pomocy. Aby wykonać legalną aborcję, pozostaje jej dokonanie aborcji w kraju, w którym zabieg ten jest zgodny z prawem i nie naraża ciężarnej na żadne konsekwencje prawne. Zobaczy, które kraje z zakazem aborcji na pewno nie przyjmą Cię z otwartymi ramionami, ponieważ na terenie tego państwa występuje całkowity zakaz aborcji.

Zakaz aborcji — dlaczego w ogóle istnieje?

Całkowity zakaz aborcji obowiązuje we wielu krajach ze względu na poglądy dotyczące ochrony praw człowieka.

Na przykład w Polsce orzeczenie trybunału konstytucyjnego zatwierdziło całkowity zakaz aborcji na życzenie ze względów etycznych, ponieważ życie nienarodzone powinno być pod ochroną państwa.

W jakich krajach jest całkowity zakaz aborcji?

Restrykcyjne prawo aborcyjne obowiązuje nie tylko w Polsce. Podobnie jest na przykład na Węgrzech.

Całkowity zakaz aborcji występuję także na Malcie. Przerwanie ciąży w tym kraju jest surowo traktowane i za wykonanie zabiegu grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Zakaz aborcji na świecie — restrykcyjne prawo aborcyjne

Jeśli chodzi o przerwanie ciąży, to na całym świecie wiele krajów jest podzielonych w tej sprawie. Legalizacji aborcji dokonano na przykład w niektórych stanach USA, a niektóre z nich w dalszym ciągu podchodzą bardzo restrykcyjnie do terminacji ciąży.

Zakaz aborcji w Europie, gdzie?

Obok Malty, całkowity zakaz aborcji występuje także w Watykanie. Pozostałe kraje z zakazem aborcji ograniczają zabieg, to zastosowania go wyłącznie ze wskazań.

Legalnych aborcji można dokonać na podstawie wyników badań, potwierdzających uszkodzenie płodu, jeśli ciąża stanowi zagrożenie życia matki lub jeśli jest następstwem gwałtu.

Jeśli chodzi o dostęp do legalnej aborcji, to możliwa ona jest na życzenie wyłącznie do 9-12 tygodnia ciąży, później zabieg wymaga kwalifikacji ze strony lekarza.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja jest w Polsce co do zasady legalna, jednak prawo aborcyjne wspomina tu tylko o wyżej wymienionych przypadkach. Musi zajść uzasadnienie dla wykonania zabiegu.

Dokonanie aborcji w Polsce możliwe jest wyłącznie w niektórych placówkach, ze względu na klauzulę sumienia.

Czy można dokonać legalnych aborcji na NFZ?

Trybunał konstytucyjny uznał, że aborcja możliwa jest według wskazań medycznych. Orzeczenie trybunał konstytucyjny odnosi się wprost do przypadków, kiedy kobieta na życzenie chciałaby wykonać zabieg.

Taki zabieg bez podstaw medycznych nie jest w Polsce możliwy i skutkuje sankcjami prawnymi nie tylko dla ciężarnej, ale i dla lekarza, który podejmie się takiego zabiegu.

Zabieg legalnej aborcji w Polsce, kiedy jest możliwy?

Orzeczenie trybunału konstytucyjnego daje zielone światło, jeśli:

  • badania płodu wykazały na przykład wady rozwojowe, które uniemożliwią przeżycie dziecka;
  • ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia matki;
  • jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Terminacja ciąży w Europie, w jakich krajach jest możliwa?

W odróżnieniu od naszego restrykcyjnego prawa aborcyjnego terminacja ciąży w Europie jest bardziej zliberalizowana. Legalne aborcje może nawet wykonać polka, która zdecyduje się na wyjazd do kliniki aborcyjnej.

W Niemczech aborcję zalegalizowano w 1976 roku. W celu likwidacji dyskryminacji kobiet, niechcianej ciąży można pozbyć się tak po prostu, na życzenie.

Przerwanie ciąży przez polkę za granicą

Jeśli nie chcesz być skazana na nielegalną aborcję, możesz udać się do prywatnej kliniki za granicą, gdzie zabieg będzie całkowicie profesjonalny i legalny.

Pomimo straszaków ze strony polityków, zabiegi medyczne w innych krajach są całkowicie dostępne dla naszych obywatelek i nie niosą za sobą żadnych konsekwencji prawnych, zwłaszcza po powrocie do kraju.

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Aborcja za granicą to zabieg, który kosztuje mniej więcej tyle samo, co zabieg wykonany w kraju.

Koszty aborcji wahają się od 1000 do 2000 euro. Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i miejsca pobytu pacjentki.

Jeśli kobieta nie może sfinansować sobie wyjazdu, nie oznacza to, że skazana jest na nielegalną aborcję. Za granicą funkcjonują bowiem instytucje wspomagające kobiety w kryzysie, które pomagają w finansowaniu zabiegu.

Na jaki zabieg można się umówić?

Za granicą możesz zdecydować się na dwa rodzaje zabiegu:

  • aborcję farmakologiczną;
  • zabieg wykonany metodą chirurgiczną.

Aborcja farmakologiczna

Lekarz dokonujący aborcji z pewnością poinformuje Cię, jak wygląda przebieg aborcji farmakologicznej.

Aborcja farmakologiczna polega na przyjęciu tabletek wczesnoporonnych. Następnie po kilku godzinach wystąpi obumarcie zarodka i krwawienie mające na celu oczyszczenie macicy.

Chirurgiczna terminacja ciąży

Jeśli lekarz dokonujący aborcji zleci zabieg chirurgiczny, to możesz spodziewać się aborcji wykonanej w uśpieniu.

Czy aborcja jest bezpieczna?

Aborcja to zabieg obarczony ryzykiem dla kobiety i warto raczej zapobiegać niechcianej ciąży, niż liczyć na powtarzalność terminacji.

Bez względu na rodzaj zabiegu, kobieta może mieć powikłania w postaci krwotoków, anemii, czy też rozregulowania hormonów. W skrajnych przypadkach aborcja kończyła się śmiercią, ale przyczyniły się do tego nielegalne metody stosowane przez osoby bez doświadczenia medycznego.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe