Blog

Blog

Home > Blog > Terminacja ciąży, co oznacza ten zabieg i z czym jest związany
25.07.2022

Terminacja ciąży, co oznacza ten zabieg i z czym jest związany

Szacuje się, że w 2015 roku co 4 kobieta na świecie dokonała terminacji ciąży. Przerywanie ciąży bez względu na powód to trudny zabieg, który okupowany jest cierpieniem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Terminacja ciąży powinna więc być przeprowadzona w warunkach komfortu, a także w klinice, gdzie zdrowie i życie kobiety, nie jest w żaden sposób zagrożone. Zobacz, co oznacza terminacja ciąży, gdzie można wykonać taki zabieg legalnie i na jakiej podstawie.

Terminacja ciąży co oznacza?

Terminacja ciąży to inaczej przerwanie ciąży. Terminację ciąży przeprowadza się z różnych powodów, najczęściej jednak zabieg ten wykonuje się z powodu wykrycia nieuleczalnej choroby zagrażającej zdrowiu ciężarnej lub rozpoznania współistniejących wad somatycznych.

Terminacji ciąży dokonuje się także w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu, a w niektórych krajach poza przyczyną nieodwracalnego upośledzenia płodu, aborcji dokonuje się na życzenie kobiety.

Zabieg przerwania ciąży, czyli terminacja — kiedy jest legalna?

Główną przyczyną sprzyjającą przerwaniu ciąży są badania prenatalne. Kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża może być obciążeniem dla zdrowia ciężarnej lub badania prenatalne wykazały poważne wady płodu, lekarz może zasugerować terminację ciąży i zakwalifikować ten zabieg, jako legalny.

O ile ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, to w lokalnym szpitalu ginekologiczno położniczym usunięcie ciąży możliwe jest, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego — czyli gwałtu.

Czy lekarz może dokonać terminacji ciąży z powodu nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu matki?

Lekarz położnik ma do dyspozycji klauzulę sumienia, na podstawie której może nie zgodzić się na wykonanie zabiegu nawet jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla kobiety.

Usunięcie ciąży jest całkowicie legalne, jednak do podjęcia decyzji potrzeba zgody lekarza. Pacjentka może udać się do innej kliniki, gdzie znajdzie specjalistę podejmującego się terminacji ciąży.

Terminacja ciąży, gdy poczęcie było wynikiem czynu zabronionego

Kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, to kobieta powinna otrzymać pomoc w postaci legalnej aborcji. Nie mniej często placówki medyczne mimo faktu wystąpienia zjawiska przemocy seksualnej, odmawiają pomocy.

Jest to niezgodne z prawem, ponieważ ustawa wyraźnie wskazuje na fakt, iż ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego kwalifikuje się do legalnego zabiegu usunięcia ciąży w Polsce.

Zabieg przerwania ciąży z powodu wad płodu

O ile ciąża nie stanowi problemu dla życia matki, to w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu, lekarz także może dokonać legalnej terminacji ciąży.

Taki przypadek to może być na przykład, terminacja ciąży z powodu zespołu downa.

Zabiegu przerwania ciąży można dokonać za granicą. Jest to zupełnie legalne

Jeśli mimo wad płodu lub zagrożenia życia kobiety lekarz zasłania się klauzulą sumienia, to jako świadoma kobieta możesz poszukać pomocy za granicą.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronach organizacji działających na rzecz kobiet, jak i na stronach samych klinik. Nie martw się, wiele z tych placówek ma polskie strony, a na miejscu możesz liczyć na pomoc tłumacza.

Zabieg terminacji ciąży w Czechach

Jeśli chcesz wykonać terminację ciąży, bez problemu wykonasz taki zabieg w Czechach. Wystarczy skontaktować się z kliniką, aby uzyskać więcej informacji i pojechać na zabieg.

Zabieg terminacji ciąży w Niemczech

Zupełnie legalna aborcja dotyczy także Niemiec. Terminacja ciąży w Niemczech jest całkowicie legalna, a nawet możesz wykonać zabieg za darmo.

W jakim innym kraju Unii można dokonać legalnej terminacji ciąży?

Co prawda jest kilka krajów w Unii Europejskiej, które dopuszczają legalność aborcji, jednak warto pamiętać, iż zabieg można wykonać tylko do pewnego tygodnia ciąży. Do którego, określają bardziej szczegółowe przepisy każdego kraju, możesz jednak przyjąć, że aborcji dokonasz nie tylko w Niemczech i Czechach, ale także we Belgii, Austrii, Irlandii, czy UK.

Autor

Anna Kowalska
Anna KowalskaGinekolog

Lorem ipsum dolor sit amet, clita regione ad vim, id ridens melius quo. Meliore repudiare pro ut, qui ferri nonumy consetetur no. Ea sea graece diceret, unum delicata concludaturque ex nam, dicunt aeterno sit ad. Usu quaeque mediocritatem an, has probo lucilius ut. Vix no suas dicam disputando, ut velit sanctus eos. No pro nibh diceret, illud quaeque signiferumque et sea.

Pragnienie uzdrowienia
zawsze było połową zdrowia

Lucjusz Annaeus Seneca

Skontaktuj się z Nami - Zapraszamy !

    * dane obowiązkowe