Aborcja — przerwanie ciąży, które doprowadzania do obumarcia płodu. W Polsce każdego roku dochodzi do około 700 zabiegów przerwania ciąży, ze względu na zdrowie i życie matki, a ile jest zabiegów nielegalnych? Trudno oszacować zwłaszcza po zmianie prawa aborcyjnego.
Jak przedstawiają się statystyki aborcji na świecie? Szacunki wyglądają tak, że latach 2010-2014 co 4 ciąża kończyła się terminacją. Co zostało także dobrze zbadane, największy odsetek aborcji przypadał wśród grupy kobiet zamężnych. Jaki może być tego finał? Zobaczmy.
Statystyki aborcji na świecie
Niewątpliwie najwięcej aborcji farmakologicznej wykonuje się w Ameryce Południowej. Aborcja farmakologiczna we wczesnym etapie ciąży jest najmniej ryzykowna dla życia matki, stąd także chętnie podejmowana do 7 tygodnia ciąży.
Kolejnym regionem, który przoduje w wykonywaniu zabiegów przerywania ciąży, są państwa Afryki. Ze względu na duży przyrost ludności i biedę, aborcja farmakologiczna w Afryce jest także bardzo popularna.
Ile zabiegu aborcji dokonuje się w Polsce?
Do 2015 roku w Polsce wykonano oficjalnie około 8 tys. aborcji. Co do zasady aborcja w Polsce jest legalna, nie mniej trudno zakwalifikować się na zabieg przerwania ciąży, ze względu na niejasności prawne.
Przerwanie ciąży w Polsce, kiedy jest możliwe?
Szacuje się, że nieoficjalnych aborcji w Polsce jest około 100 tys. rocznie. O ile zabieg wykonany zostanie w prywatnej klinice z odpowiednim zapleczem, wiele kobiet niestety doświadcza uszczerbku na zdrowiu ze względu na próbę stosowania nielegalnych praktyk.
Kiedy można dokonać legalnej aborcji?
W Polsce aborcja farmakologiczna możliwa jest do 9 tygodnia ciąży w 3 przypadkach:
- jeśli ciąża stanowi zagrożenie życia kobiety (w przypadku zagrożenia życia kobiety liczy się zdrowie i życie matki.);
- według prawa aborcyjnego ciążę można usunąć, jeśli wykryte zostały poważne wady płodu (nieodwracalnego upośledzenia płodu, nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu kobiety);
- gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.
Kiedy ciąża stanowi zagrożenie życia matki
Temat aborcji w polskich placówkach medycznych jest niechętnie podejmowany, a dostęp do zabiegu, który ratuje życie kobiety ze względu na klauzulę sumienia ograniczony.
Gdy w wyniku ciąży może dojść do sytuacji zagrażającej życiu kobiety, to taki zabieg z automatu powinien zostać zakwalifikowany, jako legalny. Niestety do 9 tygodnia ciąży, kiedy aborcja farmakologiczna jest jeszcze całkiem bezpieczna dla kobiety, rzadko udaje się stwierdzić, że należy go wykonać ze względu zdrowia matki.
Jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu
Prawo polskie zezwala na dokonanie legalnej aborcji, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Jeśli doszło do przemocy seksualnej, to kobieta ma prawo dostępu do zabiegu, pomimo że w Polsce występuje zakaz aborcji.
Jeśli płód ma poważne wady rozwoju
Prawo aborcyjne w Polsce zezwala na usunięcia ciąży, jeśli wykryte zostaną poważne wady płodu. Tak, w przypadku, kiedy lekarz stwierdzi, że płód nie będzie w stanie funkcjonować poza organizmem matki ze względu na wady rozwojowe, to jest aborcja legalna.
Kiedy grozi kara pozbawienia wolności za wykonanie zabiegu?
Całkowity zakaz aborcji obejmuje wszystkie inne próby usunięcia ciąży, poza wymienionymi wyżej przypadkami. Jest to główny powód, dla którego liczba aborcji nielegalnych stanowi duży odsetek zabiegów przerywania ciąży w Polsce.
Zaostrzenie prawa aborcyjnego nasiliło tylko to zjawisko, a ponadto w celu usunięcia ciąży kobiety wybierają aborcję farmakologiczną w krajach sąsiednich, gdzie nie grożą im kary pozbawienia wolności za dokonanie zabiegu.
Aborcja legalna w Europie
O ile w Polsce coraz trudniej uzyskać dostęp do legalnego zabiegu aborcji farmakologicznej, to kilka sąsiednich krajów oferuje możliwość przerwania ciąży, która według prawa aborcyjnego jest w tych państwach całkowicie legalna.
Według prawa aborcyjnego Niemczech, Czech, Włoch, Austrii, Słowacji aborcja farmakologiczna i aborcja chirurgiczna może zostać przeprowadzona bez problemu do 7, 9 i 24 tygodnia ciąży.
Jakie kraje europejskie dokonują legalnej aborcji?
Temat aborcji to niezwykle delikatna i jednocześnie trudna sprawa. Terminacja ciąży bowiem jest obciążeniem psychicznym i fizycznym dla kobiety, wywołuje dużo trudnych emocji.
Na domiar tego aborcja stała się głównym zarzewiem konfliktu politycznych rozgrywek na całym świecie. Zabiegu usunięcia ciąży dokonasz bezpiecznie w najbliższych sąsiednich krajach Polski.
Poniższe kraje są otwarte na temat aborcji:
- Niemczy, gdzie do 22 tygodnia ciąży wykonasz zabieg całkowicie legalnie;
- Aborcja w Czechach jest całkowicie legalna, a w dodatku dostępna na życzenie;
- legalnego zabiegu usunięcia ciąży możesz dokonać na Słowacji;
- zabieg przerywania ciąży jest legalny także w Austrii;
- o ile aborcja w Polsce to temat tabu, na wschodzie Europy zabieg przerwania ciąży jest także legalny i łatwo dostępny (Ukraina, Litwa, Białoruś).
Przerwanie ciąży — jaki zabieg możesz wybrać?
Metody aborcji zależą w dużej mierze od zaawansowania i tygodnia ciąży. Wszystko dla zdrowia matki, a więc jeśli szukasz kliniki, w której możesz dokonać legalnego zabiegu, to lekarz zaproponuje metodę adekwatną do rozwoju płodu metodę.
Aborcja farmakologiczna
Najbardziej bezpiecznym i komfortowym ze wszystkich metod usunięcia ciąży jest aborcja farmakologiczna. Generalnie prawo aborcyjne zezwala na stosowanie tej metody do 12 tygodnia ciąży.
Przerywanie ciąży przy użyciu tabletki wczesnoporonnej polega na dwufazowym podaniu preparatu doustnie, który najpierw powoduje obumarcie płodu, a następnie do oczyszczenia macicy. Legalne aborcje tą metodą stosowane są na całym świecie w początkowym tygodniu ciąży i stanowią najmniejsze zagrożenie życia matki.
Czy metody aborcji farmakologicznej są bezpieczne?
Według praw człowieka zabieg usunięcia ciąży metodą farmakologiczną powinien być całkowicie legalny. W wyniku tak przeprowadzonej aborcji i to na wczesnym etapie ciąży dochodzi bowiem do najmniejszej ilości powikłań dla kobiety.
Do którego miesiąca ciąży można przeprowadzić bezpieczny zabieg aborcji farmakologicznej?
Usunięcie ciąży przy użyciu tabletek wczesnoporonnych jest bezpieczne do 12 tygodnia ciąży. Po tym czasie skutki aborcji tą metodą mogą być groźne dla kobiety.
Aborcja chirurgiczna — mechaniczna
Usunięcie ciąży metodą mechaniczną, to zabieg bardziej złożony i wykonywany jest w uśpieniu do 22 tygodnia ciąży.
Dostęp do tego typu zabiegu jest utrudniony w krajach całkowitego zakazu aborcji.
Usunięcie ciąży metodą chirurgiczną
Liczba aborcji dokonanej metodą chirurgiczną jest niedoszacowana. Zachodnie kliniki, gdzie prawo aborcyjne jest bardziej liberalne, notują, że największa liczba aborcji wykonywana jest do 6 tygodnia ciąży.
Przerwanie ciąży przez lekarza na zaawansowanym poziomie rozwoju płodu wymaga podania przyczyny. Kraje zachodnie dopuszczają aborcję chirurgiczną, jeśli zagraża życiu matki lub występują wady płodu.
Aborcja przy użyciu laparoskopu
Zdarza się, że lekarze dokonują aborcji przy użyciu laparoskopu. Metoda ta powszechna jest przy powikłaniu, jakim jest ciąża pozamaciczna.
Przebieg aborcji
Przerwaniu ciąży towarzyszy dużo emocji, obaw i lęku. Nic dziwnego, bowiem to temat trudny.
Przed 9-12 tygodniem ciąży aborcja jest mniej obciążająca dla zdrowia kobiet. Po tym terminie zabieg aborcji jest bardziej skomplikowany.
Na etapie wczesnym, gdzie kobiecie podaje się tabletki wczesnoporonne, występują skurcze macicy i w zasadzie do tego sprowadza się cały zabieg.
Aborcja chirurgiczna wymaga większej ingerencji, gdzie do pochwy wprowadzany jest ssak, celem usunięcia zawartości macicy. Po tym etapie występuje krwawienie, które może trwać kilka dni.
Przerwanie ciąży — jakie powikłania mogą wystąpić?
Środowiska pro choice stawiają na legalną aborcję bez podawania przyczyny, ponieważ to w wyniku szemranych zabiegów cierpi zdrowie kobiet.
O ile wskazania medyczne nie pokazują inaczej, legalna aborcja zawsze jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań w postaci krwotoków, pęknięcia ściany macicy, czy rozregulowania hormonalnego organizmu kobiety.
Ile kosztuje aborcja za granicą?
Aby zwiększyć bezpieczeństwo kobiet podczas zabiegu, lekarze oferują pacjentkom dokonanie legalnej aborcji za granicą.
Zabieg taki kosztuje od 300 do 2 tys. euro, a jego cena uzależniona jest od wyboru kraju i kliniki.
Terminacja ciąży w Czechach
Jednym z najczęściej wybieranych kierunków aborcji są Czechy, gdzie można poddać się zabiegowi, powołując się na wskazania medyczne, a także zwykłe wyrażenie woli.
Aborcja na wschodzie
Ukraina, Łotwa, Litwa, a nawet Rosja, to kolejne kraje, gdzie legalnie wykonasz zabieg, w dodatku bezpiecznymi metodami i nie narazisz się na konsekwencje prawne.
Przerwanie ciąży w Niemczech
Niemcy to jeden z najbardziej liberalnych krajów, gdzie według praw człowieka dostęp do aborcji nie tylko powinien, ale i jest legalny.
Jak przygotować się do zabiegu aborcji?
Przygotowanie do zabiegu zależne jest od wyboru samego zabiegu. Jeśli chodzi o wyjazd do kliniki aborcyjnej za granicą, to tutaj możesz liczyć na całkowitą pomoc kliniki, począwszy od transportu, po pomoc psychologiczną.
Co zabrać ze sobą do kliniki?
Na zabieg zabierz ze sobą potrzebne rzeczy typu koszula, kapcie, ale przede wszystkim nie zapomnij o wszystkich badaniach, jakie miałaś do tej pory wykonane.
Jeśli wybieram aborcję za granicą, to ile razy muszę pojechać do kliniki?
Jeśli zabieg wykonany zostanie przy użyciu tabletek poronnych, to prawdopodobnie klinikę aborcyjną odwiedzisz tylko raz.
W przypadku usunięcia ciąży metodą inwazyjną może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała konsultacji po zabiegu.
Czy ktoś powinien ze mną jechać?
Wsparcie psychiczne jest najważniejszym czynnikiem powodzenia każdego zabiegu. Jeśli zdecydujesz się na nie urodzenie dziecka, to warto takie chwile dzielić z kimś bliskim, a osoba taka wspomoże Cię, jeśli będziesz się źle czuła.
Czy mogę jechać samochodem?
Lepiej, abyś nie była kierowcą, a to ze względu na dużo emocji towarzyszących zabiegom, a także w wyniku działania leków.
Klinika aborcyjna za granicą oferuje dowóz, a jeśli nie zdecydujesz się na transport, to warto zaangażować kogoś jeszcze, by to on prowadził auto.
Podsumowanie
Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce wymusiło na kobietach konieczność działań zastępczych. O ile nie mogą one znaleźć pomocy w naszym kraju, to szukają u zachodnich sąsiadów.
Prawa człowieka to temat złożony i trudny, bo w wykorzystywany w polityce do generowania emocji. Cierpią na tym każdego dnia kobiety i ich rodziny.